Home Wiadomości Franciszek pobłogosławił korony

Franciszek pobłogosławił korony

Redakcja

Podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie papież Franciszek pobłogosławił korony dla cudownej piety Matki Bożej Bolesnej z jarosławskiego sanktuarium dominikanów.

Korony zawiózł do Rzymu przeor jarosławskich dominikanów i proboszcz prowadzonej przez nich parafii, o. Lucjan Sobkowicz. 4 września o. Sobkowicz uczestniczył z 50 tysiącami pielgrzymów z całego świata na Placu Świętego Piotra w papieskiej audiencji.

Ojciec Święty wygłosił do zgromadzonych katechezę, w której nawiązał do swojej niedawnej podróży do Brazylii na Światowe Dni Młodzieży. Następnie pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków, wybiegł myślą ku kolejnemu spotkaniu z młodzieżą całego świata w 2016 roku w Krakowie.

„Dziękuję wszystkim rodakom Błogosławionego Jana Pawła II za podjęcie inicjatywy przygotowania tego spotkania. Przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Polski, zawierzam to wydarzenie Chrystusowi Miłosiernemu. Wam tu obecnym, waszym bliskim i wszystkim Polakom z serca błogosławię” – powiedział Franciszek.

Na zakończenie audiencji Papież podszedł do osób, które prosiły o pobłogosławienie dewocjonaliów i różnych przedmiotów kultu. Pobłogosławił też przedstawione przez o. Sobkowicza dwie neogotyckie korony dla Jezusa i Matki Bożej z jarosławskiej Piety.

„Ojciec Święty podczas audiencji zapytał się nas, czy chcemy być ludźmi nadziei. Kiedy po audiencji podszedł do mnie, powiedziałem, że przywiozłem korony dla Matki Bożej Bolesnej, czczonej w sanktuarium w Jarosławiu i proszę o pobłogosławienie. Papież pobłogosławił, uśmiechnął się i powiedział byśmy dawali ludziom nadzieję” – relacjonuje o. Sobkowicz.

Nowe korony kształtem nawiązują do epoki gotyku, gdyż z tego też okresu pochodzi figura Matki Bożej. Zaprojektował je i wykonał Olgierd Stopiński – mistrz złotnictwa z Warszawy. Na głowach Jezusa i Maryi znajdą się m.in.  brylanty, ametysty, rubiny, perły i kryształy górskie.

Rekoronacja średniowiecznej Piety uświetni jubileusz 300-lecia konsekracji bazyliki Matki Bożej Bolesnej, którą od ponad dwóch stuleci opiekują się ojcowie dominikanie. Dla uczczenia jubileuszu ufundowano właśnie nowe papieskie korony dla czczonej w sanktuarium figury Matki Bożej ze zdjętym z krzyża ciałem Chrystusa.

Rekoronacja Cudownej Figury odbędzie się 15 września na jarosławskim Rynku Starego Miasta. Rekoronatorem będzie ks. abp Tadeusz Gocłowski, były metropolita gdański.  Chcąc się duchowo przygotować do rekoronacji ojcowie dominikanie zapraszają swoich wiernych na trzydniowe rekolekcje w dniach 9-11 września br. Na mszach świętych o godz. 18.00 przybliżą teologię Piety, od wieków czczonej w jarosławskim Sanktuarium. Bracia kaznodzieje będą mówili o dwóch sercach – Jezusa i Maryi, o ranie w boku Chrystusa, oraz o Miłości, która nas zbawiła.

Także w ramach przygotowań do tego wydarzenia dominikanie zapraszają na wystawę poświęconą historii Piety oraz Sanktuarium, którą organizują we współpracy z Muzeum w Jarosławiu. Wystawę będzie można zwiedzić w przyszłą niedzielę po mszach świętych w Atrium Klasztoru oraz podczas dni rekolekcji tj. 9-11 września po wieczornej mszy świętej.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda