Home Wiadomości Franciszek podarował Jasnej Górze złotą różę

Franciszek podarował Jasnej Górze złotą różę

Redakcja

(fot. PAP/Leszek Szymański)Papież Franciszek przekazał w czwartek gospodarzom Jasnej Góry – ojcom paulinom – złotą różę. To trzecie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium. Wcześniej złote róże złożyli tam w darze Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Znajdują się one w Ołtarzu Matki Bożej, bezpośrednio przy Cudownym Obrazie. Po prawej stronie umieszczona została złota róża przekazana przez Jana Pawła II podczas jego pierwszej papieskiej pielgrzymki na Jasną Górę w 1979 r.

Drugą papieską różę gospodarzom Jasnej Góry przekazał Benedykt XVI w 2006 r. Została ona wykonana na zamówienie Pawła VI, który chciał osobiście przekazać ją do sanktuarium jasnogórskiego w 1966 r. Jednak ówczesne władze nie zgodziły się na papieską pielgrzymkę z okazji Millenium Chrztu Polski. Dlatego wotum przywiózł dopiero Benedykt XVI. Obecnie znajduje się po prawej stronie Cudownego Obrazu, za różą Jana Pawła II.

Zwyczaj obdarowywania różami różnych znaczących miejsc bądź osób znany jest od średniowiecza i związany jest ze święceniem róż przez papieży w czasie Wielkiego Postu – w niedzielę Laetare. Później takimi różami odznaczali osoby lub miejsca zasłużone.

„Róża miała oznaczać, jako piękny kwiat, kwiat o pięknym kształcie, wyglądzie, zapachu, radość paschalną, którą dane miejsce czy dana osoba ma ponieść dalej. Dzisiaj postrzegamy różę papieską jako dar dla sanktuarium, ale za tym darem kryje się oczekiwanie papieskie” – tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.

Różę papieską posiada również sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ofiarował ją jako wotum wdzięczności papież Jan Paweł II w 1987 r.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest jednym z głównych symboli religijności Polaków. Jego kopię papież ma otrzymać w darze od paulinów.

Ikonę Bogurodzicy ofiarował paulinom książę Władysław Opolczyk w 1382 r., fundując klasztor na Jasnej Górze. Według Jana Długosza wizerunek Matki Boskiej już przed 1430 r. był czczony nie tylko w Polsce, ale i w sąsiednich krajach.

Przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem malowidło powstało na trzech deskach o łącznych wymiarach 122 na 82 cm. Według tradycyjnych przekazów autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina.

Badania wskazują jednak na XIII-XIV-wieczne pochodzenie malowidła. Według jeszcze innych danych, obraz jest bizantyjską ikoną z VI-IX w.

Przełożony generalny zakonu Paulinów powitał papieża Franciszka na Jasnej Górze

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który powitał na Jasnej Górze papieża Franciszka podkreślił, że do częstochowskiego sanktuarium sześciokrotnie pielgrzymował św. papież Jan Paweł II, a w 2006 roku także Benedykt XVI.

„Dziś papież Franciszek, Piotr naszych czasów, staje w miejscu wielkiego zawierzenia i gromadzi przy Matce Kościoła, Królowej Polski i świata żywy Kościół” – mówił o. Chrapkowski.

Jak zaznaczył, od czasów św. papieża Jana XXIII na Jasnej Górze trwa nieustanna modlitwa za ojca świętego w czasie codziennej popołudniowej mszy św. oraz w apelu jasnogórskim. „O tej stałej modlitwie za następcę św. Piotra nadal zapewniamy” – podkreślił o. Chrapkowski.

Dodał, że jasnogórski klasztor to także dom generalny Zakonu św. Pawła Pustelnika. „Jako przełożony generalny zakonu witam w imieniu całej paulińskiej wspólnoty. Prosimy ojcze święty o błogosławieństwo. Razem z Jego Świątobliwością, widzialną głową Kościoła, chcemy zawierzyć Maryi siebie oraz Kościół powszechny, naszą ojczyzną w 1050 rocznicę jej chrztu, również młodych całego świata” – mówił o. Chrapkowski.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda