Home Wiadomości Francja – Formacja młodych w Lourdes

Francja – Formacja młodych w Lourdes

Redakcja

Jednym z zadań międzynarodowej wspólnoty oblackiej w Lourdes, jest otoczyć opieką duszpasterską przybywającą tam młodzież. Ojcowie Wojciech Kowalewski oraz Saverio Zampa opowiadają o swojej posłudze.
„Posługa młodzieży” to zadanie powierzone oblatom.

Co roku w naszym Sanktuarium przyjmujemy ok. 100 tyś. młodzieży. To misja gościnności i słuchania. Niektórzy z tych młodych ludzi są już zaangażowani w życie Kościoła, inni szukają, lub są po prostu niewierzący. Niekiedy zaskakują nas: szukają i oczekują zrozumienia. Naszym zadaniem jest przyjąć ich takimi jakimi są, i okazać im nasze zaufanie.

Są też tacy, którzy posługują. Na czym polega ich praca? Ich naturalna szczodrobliwość powoduje, że służą chorym i niepełnosprawnym.

Kościół starych ludzi? Młodzi z reguły już od samego początku mają negatywne nastawienie do kościoła. Zauważają, że w ich otoczeniu kościoły są puste, a uczestnictwo w nabożeństwach jest bardzo małe. Ich pierwsze wrażenie tutaj, w tym Sanktuarium może też być negatywne; woda w grocie i baseny, monotonnie recytowany różaniec, gesty dotykania skał groty. To wszystko może wydawać się niezrozumiałe i mylące. Ale jest jeszcze Bernadetta.

Idźmy zatem śladami Bernadetty: w pojęciu młodych ludzi sanktuaria to miejsca gdzie uczestniczy się jedynie w nabożeństwach. Jak możemy pomóc im odkryć przesłanie Lourdes? Zachęcamy ich, by szli śladami Bernadetty, ścieżkami, którymi szła w Lourdes, ale także jej duchowej podróży. I zauważamy, że odnajdują się na tej drodze, na jej pragnieniach, jej poszukiwaniach i odkryciach.

Wolontariusze: W czasie przerwy wiosennej, w lipcu-sierpniu, zapraszamy młodych ludzi, którzy przyjeżdżają tam na dwa tygodnie, i będą naszymi pomocnikami w animowaniu we Wiosce Młodzieży; w służbie swoich rówieśników. To są ochotnicy. Po tym okresie czasu następuje wymiana grupy. Wszyscy oni odkrywają, że ich hojność spowodowała, że tak naprawdę więcej otrzymali, aniżeli dali.

Indywidualne spotkania: W Lourdes, kiedy spotykamy się indywidualnie z niektórymi z młodzieży, zauważamy piękne rzeczy, nawet jeśli niekiedy rodzą się w bólu i ze zgliszcz. Są to prawdziwe cuda. Niektórzy z nich podejmują tam ważne decyzje życiowe; małżeństwo, życie zakonne, kapłaństwo …

Celebracje dla młodzieży: Przygotowanie i animacja tych uroczystości to ważny element naszej misji. Młodzi ludzie mają prawo do świętowania Chrystusa Pana z zachowaniem własnych wartości i własnej kultury. Do najważniejszych wydarzeń liturgicznych zaliczamy msze międzynarodowe, msze młodzieżowe, msze dla dzieci, czuwania modlitewne, sakrament pojednanie, liturgia wody, droga krzyżowa, liturgia światła, symboli.

A potem? Relacje między młodzieżą często przekraczają czas ich wolontariatu. Jeżeli chodzi o nas, to jesteśmy uradowani widząc ludzi wracających do swoich domów z płomieniem odzyskanej nadziei i odwzajemnionej miłości. (Audacieux pour l’Evangile, kwiecień 2013 r.)

Za: www.oblaci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda