Home Wiadomości Gen. Jezuitów zrezygnuje z pełnionej funkcji

Gen. Jezuitów zrezygnuje z pełnionej funkcji

Redakcja

W liście z datą 20 maja 2014 r. skierowanym do całego Towarzystwa Jezusowego, Ojciec Generał Adolfo Nicolás ogłosił, że przed końcem tego roku zwoła 36 Kongregację Generalną, która odbędzie się końcem 2016 roku.

Kongregacja Generalna w Towarzystwie Jezusowym jest najwyższym ciałem ustawodawczym złożonym z reprezentantów wszystkich prowincji Towarzystwa. Zwoływana jest automatycznie w przypadku śmierci lub rezygnacji Przełożonego Generalnego w celu wyboru nowego Generała.

Zwoływana jest również w innych celach związanych z misją i funkcjonowaniem zakonu, wymagających udziału reprezentantów całego Towarzystwa.


Pełny tekst listu Ojca Adolfo Nicolása, Przełożonego Generalnego Towarzystwa Jezusowego do całego Towarzystwa :

Drodzy Współbracia.

Pax Christi

Minęło już kilka lat od mojego wyboru na Przełożonego Generalnego Towarzystwa, a ja sam właśnie skończyłem 78 lat. Patrząc w przyszłość, doszedłem do przekonania, że powinienem podjąć konieczne kroki, zmierzające do przedstawienia Kongregacji Generalnej mojej rezygnacji.

Po uprzednim uzyskaniu wstępnej aprobaty moich asystentów ad providentiam oraz po poinformowaniu o tym Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, podjąłem formalne konsultacje z asystentami ad providentiam i z prowincjałami, jak tego wymaga nasze prawo (Normy Uzupełniające Konstutucji Towarzystwa Jezusowego 362). Rezultat tych konsultacji pozwala mi iść w kierunku zwołania Kongregacji Generalnej.

Po przedyskutowaniu tych spraw z moją Konsultą, pisząc ten list chcę poinformować całe Towarzystwo, że pod koniec bieżącego roku zwołam 36. Kongregację Generalną, która odbędzie się w ostatnich miesiącach 2016 roku.

Zatem Spotkanie Prowincjałów, wcześniej zaplanowane na styczeń 2015 roku w Yogyakarcie i zwołane 12 marca br. (2014/3), zostaje odwołane.

Prośmy Matkę Dobrej Drogi, aby wraz ze swym Synem wyruszyła wraz z Towarzystwem w drogę rozeznawania, które właśnie teraz podejmujemy.

Wasz w Panu
Adolfo Nicolás SJ
Przełożony Generalny

Rzym, 20 maja 2014 r.

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda