Hermanice mają już 30 lat

Dominikańska parafia w Ustroniu-Hermanicach świętowała 30-lecie. To tutaj powstał znany na całym świecie hymn „Abba Ojcze”, a tutejsi duszpasterze współpracują z ewangelikami.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 1 grudnia. Eucharystii w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przewodniczył biskup-senior Tadeusz Rakoczy, emerytowany ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajdują się Hermanice. Prowincjała polskich dominikanów, o. Krzysztofa Popławskiego reprezentował o. Robert Głubisz, przeor klasztoru na warszawskim Służewie.

Przy ołtarzu modlili się byli proboszczowie: o. Robert Reguła, o. Wojciech Ożóg, wcześniejszy przełożony i syndyk klasztoru o. January Pusz oraz duszpasterze: o. Michał Szałkowski, o. Rafał Skrobacz i o. Krzysztof Ruszel.

Wśród zaproszonych kapłanów z dekanatu był również ks. Leopold Zielasko, emerytowany proboszcz parafii Świętego Klemensa w Ustroniu. W świątyni nie zabrakło władz miejskich Ustronia i przedstawicieli władz samorządowych powiatu cieszyńskiego. Przybyłych powitał obecny proboszcz, o. Jacek Skupień.

W homilii bp Rakoczy podziękował dominikanom za posługę duszpasterską w tym miejscu oraz z uznaniem odniósł się do spotkań młodzieży organizowanych przez o. Jana Górę na słynnej „Łące Hermanickiej”. O. Głubisz w imieniu Prowincjała zawierzył dominikańską parafię Matce Bożej.

Początki posługi duszpasterskiej w Ustroniu-Hermanicach sięgają roku 1976, gdy otwarto tu punkt katechetyczny. Po uzyskaniu w 1982 roku pozwolenia, budową kościoła zajął się wikary parafii ustrońskiej, ks. Alfred Chromik. 3 maja 1983 roku na terenie budowy została odprawiona pierwsza msza, a 25 czerwca biskup katowicki, Herbert Bednorz poświęcił kaplicę, zaś 25 grudnia erygował parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Chromik. W 1987 roku nowy biskup katowicki, Damian Zimoń przekazał parafię dominikanom.

Jak relacjonuje na podstawie kronik parafialnych duszpasterz młodzieży w Hermanicach, o. Marek Miławicki, w liście pasterskim do parafian hermanickich powierzenie parafii braciom kaznodziejom biskup tłumaczył tym, że zakonnicy przychodzą jako duchowi synowie Świętego Jacka, patrona diecezji i pierwszego polskiego dominikanina. Podkreślił też, że pojawienie się dominikanów w Hermanicach jest powrotem tego zakonu na teren Śląska Cieszyńskiego po blisko 200 latach od ich odejścia z Cieszyna. Zakon Kaznodziejski miał bowiem klasztor i kościół na miejscu dzisiejszej parafii Świętej Marii Magdaleny.

Dominikanie podjęli budowę zaplecza duszpasterskiego i kościoła. Wkrótce wybudowano kaplicę Matki Bożej, a jej poświęcenia dokonał ordynariusz utworzonej w 1992 roku diecezji bielsko-żywieckiej, bp Tadeusz Rakoczy.

Do kaplicy wprowadzono obraz Matki Bożej „Słowa Bożego”. Wizerunek maryjny w stylu barokowym namalował dla klasztoru dominikanów w Gidlach w XVIII wieku nieznany autor. Gidelscy dominikanie przekazali go współbraciom w Hermanicach w depozyt w 1992 roku. Do tej pory przy obrazie sprawowana jest Eucharystia, wierni modlą się na różańcu, zanosząc prośby do Boga przez wstawiennictwo NMP Hermanickiej, Matki Słowa Bożego.

W 1996 roku rozpoczęto budowę kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w którym pierwsza msza została odprawiona podczas uroczystości odpustowych 3 maja 2001 roku.

Od 1988 roku Hermanice stały się także miejscem spotkań duszpasterstwa akademickiego, organizowanych przez o. Jana Górę, ówczesnego duszpasterza akademickiego z Poznania. Dzięki tym zlotom Hermanice stały się znanym w Polsce miejscem rekolekcyjnym. W 1991 roku powstał tu znany na całym świecie hymn „Abba Ojcze”, który następnie był śpiewany na Światowych Dniach Młodzieży z papieżem Janem Pawłem II na Jasnej Górze.

Ważnym wydarzeniem w dziejach Hermanic, jak i parafii oraz całego Ustronia, było udzielenie przez Jana Pawła II z helikoptera błogosławieństwa zebranej na Łące Hermanickiej młodzieży akademickiej. Wtedy także zrzucono różańce papieskie, a jeden z nich obecnie znajduje się w kaplicy Matki Bożej w hermanickim kościele.

Od początku tutejsi dominikanie współpracują z miejscowymi ewangelikami. W przeszłości dominikanie i ewangeliccy pastorzy uczyli dzieci i młodzież religii w tych samych szkołach. Bywało nawet, że czasem nawet wzajemnie się zastępowali w prowadzeniu lekcji z powodu absencji któregoś z nich.

„Dziś religii już nie uczymy, ale z ewangelikami nadal wiążą nas nici sympatii i porozumienia. Wyrazem tego jest choćby nabożeństwo ekumeniczne, które odprawiamy wspólnie we Wszystkich Świętych na cmentarzu komunalnym” – mówi o. Jacek Skupień, siódmy już proboszcz hermanickiej parafii.

Za: www.dominikanie.pl.