Home Wiadomości Hiszpania: jubileusz 150-lecia obecności redemptorystów

Hiszpania: jubileusz 150-lecia obecności redemptorystów

Redakcja

Uroczysta Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Madrycie rozpoczęła jubileuszowy rok z okazji 150-lecia przybycia redemptorystów do Hiszpanii.

Przewodniczył jej o. Michael Brehl, przełożony generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, a koncelebrowali redemptoryści z wielu krajów Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Pierwsi trzej redemptoryści, ojcowie Victor Loyódice i Gil Zanoni oraz brat Luis Zanichelli, przybyli do Madrytu 15 lutego 1863 r. Początki nie były łatwe. Jednak z biegiem czasu stali się znani w całym Królestwie Hiszpanii dzięki misjom ludowym oraz ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Madrycie powstało już w 1892 r. jej sanktuarium, które przyciągało mieszkańców stolicy i okolic.

Hiszpańscy redemptoryści zaczęli też wyjeżdżać na misje. Założyli placówki praktycznie we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej, w Afryce, a także na Filipinach i w Chinach, skąd zostali wypędzeni przez komunistów. Wielkim ciosem była dla redemptorystów hiszpańska wojna domowej, podczas której wielu zginęło śmiercią męczeńską.

„Odczuwamy wielką radość, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że mamy piękny cel, który rozwijaliśmy, i który musimy rozwijać jeśli chodzi o przyszłość. Skoro jest tutaj tylu świeckich, młodzież i zakonników, oznacza to, że żyjemy i mamy, co robić. A zatem wielka radość, a dla mnie jest to przede wszystkim powód do nadziei” – powiedział przełożony prowincjalny o. Pedro López.

Program roku jubileuszowego jest bardzo bogaty. Jego głównym punktem będzie bez wątpienia beatyfikacja pięciu zakonników w Tarragonie w październiku br. Zginęli oni za wiarę podczas wojny domowej w miejscowości Cuenca, niektórzy po wielkich cierpieniach.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda