Home Wiadomości Ikonografia po jezuicku

Ikonografia po jezuicku

Redakcja

Powstała jako jedna z inicjatyw formacyjno-artystycznych, pod kierownictwem jezuity – o. Jacka Wróbla SJ, rozwijana jest od 2001 r. przy jezuickich ośrodkach duszpasterskich w Warszawie. Obecnie, przy Parafii św. Szczepana na Mokotowie, prowadzi pracownię zrzeszającą twórców z całej Polski.

Jest prężna, emanuje wielką pasją. O kim mowa? O środowisku twórczym „Droga Ikony”.

„Droga Ikony” jest środowiskiem twórczym, związanym z duszpasterstwem jezuitów, inspirowanym duchowym i artystycznym pięknem ikony. Naszym celem jest poznawanie i realizowanie przesłania jakie niesie z sobą święty Wizerunek, przyjmowanie i ukazywanie poprzez twórczość prawdy o Bogu, który stał się człowiekiem i objawił swoje Oblicze.

„Droga Ikony” to warsztat i szkoła gdzie zgłębiamy zasady ikonografii czerpiąc z tradycyjnych i współczesnych technik artystycznych.

„Droga Ikony” gromadzi ludzi poszukujących piękna i harmonii przekazanych przez tradycję sztuki chrześcijańskiej. Ikona jest więc dla nas drogą i pomostem łączącym twórczość i duchowość człowieka odnajdującego w sobie obraz Stwórcy.

Swoją działalność grupa skupia obecnie na trzech polach:

  • wspólnej pracy warsztatowej w pracowni
  • organizowaniu podstawowych i zaawansowanych kursów ikonograficznych, a także warsztatów z pozłotnictwa, mozaiki i snycerski
  • organizowaniu i uczestnictwie w krajowych i międzynarodowych plenerach ikonograficznych, w wymianach artystycznych, wystawach oraz spotkaniach poświęconych duchowi ikony

Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i trwającej do końca listopada 2013 r. wystawy ikon pracowni „Droga Ikony” w kościele Księży Filipinów w Radomiu, radomski oddział Radia Plus zaprosił na rozmowę Mirosława Dziedzickiego, dyrektora ośrodka Szkoły Drzewnej w Garbatce u jednocześnie współorganizatora akcji Twórcze Lato w Garbatce, w ramach której co roku prowadzone są Warsztaty ikonopisania.

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda