Home Wiadomości Indonezyjska nagroda dla jezuitów

Indonezyjska nagroda dla jezuitów

Redakcja

fot. AFPDwóch jezuickich misjonarzy otrzymało prestiżową nagrodę Mahaputera przyznawaną przez prezydenta Indonezji:  Niemiec o. Franz Magnis-Suseno i pośmiertnie pochodzący z Holandii, o. Peter Joseph Zoetmulder.

Wyróżnienie Mahaputera jest zazwyczaj przyznawane obywatelom Indonezji, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju tego największego na świecie muzułmańskiego kraju. W tym roku odstąpiono od tej zasady i nagrodę przyznano obcokrajowcom.

Zmarły w 1995 roku o. Zoetmulder był pionierem badań nad klasyczną literaturą Jawy  i antycznymi tradycjami językowymi tej indonezyjskiej wyspy. O. Franz Magnis zasłynął swoimi książkami z dziedziny etyki, w których zachęcał Indonezyjczyków  do pracy na rzecz dobra wspólnego. Jego teksty są używane w miejscowych szkołach w ramach zajęć o kulturze i współczesnych problemach społeczno-politycznych.

dw/ rv, asianews

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda