Home Wiadomości Jasna Góra: Spotkanie Misjonarzy Miłosierdzia

Jasna Góra: Spotkanie Misjonarzy Miłosierdzia

Redakcja

BPJGSpotkanie polskich Misjonarzy Miłosierdzia zorganizowane przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji trwało w dniach 12-13 czerwca na Jasnej Górze.

W spotkaniu, którego celem była wymiana doświadczeń po kilku pierwszych miesiącach posługi, wzięli udział kapłani z różnych diecezji, delegowani przez papieża Franciszka w Roku Jubileuszu Miłosierdzia do tej wyjątkowej misji w Kościele.

W Środę Popielcową papież Franciszek mianował i rozesłał na cały świat 1142 Misjonarzy Miłosierdzia, którzy mają być żywym znakiem Ojca, który przygarnia wszystkich szukających przebaczenia oraz przekonującymi głosicielami Miłosierdzia. Ponad 70-ciu z nich to kapłani z Polski, zarówno diecezjalni, jak i z różnych zgromadzeń zakonnych.

Szczególnym zadaniem Misjonarzy Miłosierdzia jest głoszenie miłosierdzia Bożego. Istotnym elementem ich posługi jest spowiadanie.

„Papież dał nam specjalne prerogatywy do rozgrzeszania z grzechów zarezerwowanych Ojcu Świętemu po to, by w tym Roku Jubileuszu Miłosierdzia o wiele bardziej rozszerzyć ramiona Kościoła i pokazać, jak to mówi papież Franciszek, że Kościół jest kochającą matką i kochającym ojcem – mówi ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, Misjonarz Miłosierdzia – Kościół, jako kochająca matka podchodzi do człowieka z ogromną czułością, a jako kochający ojciec bardzo mocno przygarnia i czeka, tak jak w przypowieści biblijnej z 15 rozdziału Ewangelii św. Łukasza o Miłosiernym Ojcu”.

Ks. Godnarski mówi: „Misjonarze miłosierdzia widzą, jak wielu ludzi wraca do Pana Boga po bardzo długiej drodze poszukiwania, i obserwują wzmożony ruch powrotu do Pana Boga, i do życia w łasce w gronie mężczyzn”. Dodaje, że inną ciekawą rzeczą jest doświadczenie spowiadania się księży, „bo my spowiadając innych, posługując sakramentem pokuty i pojednania, nieraz zapominamy o tym, że też jesteśmy wezwani do nawracania się i dbania o swoje życie sakramentalne”.

W niedzielę, 12 czerwca misjonarze miłosierdzia uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem sekretarza Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. „Jako misjonarze miłosierdzia stajemy dzisiaj w gronie 40-tu braci posłanych w Środę Popielcową przez papieża Franciszka na świat, aby głosić miłosierdzie Pana, i aby jednać naszych braci i siostry mocą sakramentów pokuty i pojednania. Jesteśmy świadkami niezwykłych cudów, których Bóg dokonuje przez naszą bardzo prostą posługę. W zadziwieniu słuchaliśmy słów modlitwy papieża Franciszka, kiedy w Bazylice św. Piotra rozsyłając nas na świat modlił się za nas, byśmy się nie ugięli, byśmy się nie załamali niosąc orędzie zbawienia. Obdarowani ponad miarę, w sposób zwyczajnie niezasłużony, najpierw w sakramencie kapłaństwa a później wezwani do podjęcia posługi misjonarzy miłosierdzia, idziemy przez świat nie przywiązani do diecezji, nie przywiązani do zgromadzeń zakonnych, ale idący. Niektórzy chcieliby nas zamknąć w kościołach, niektórzy chcieliby powiedzieć, siedźcie tylko w konfesjonałach, nie po to wysłał nas papież, dał nam misję poszukiwania, wyjścia i szukania tych, którzy sami już wrócić nie potrafią” – powiedział ks. Artur Godnarski.

W poniedziałek o godz. 6.00 przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. Michał Olszewski, sercanin, Grupa Profeto.pl, a homilię wygłosił ks. Artur Godnarski.

„Z wielką radością pragnę przywitać przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, do którego przyprowadziła nas Boża Matka z Jasnej Góry kapłanów, którzy decyzją Ojca Świętego Franciszka są misjonarzami miłosierdzia w Polsce” – powiedział na początku o. Michał Legan, jasnogórski misjonarz miłosierdzia.

o. Stanisław Tomoń
BPJG
/wykorzystano informacje nadesłane przez o. Michała Legana/

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda