Home Wiadomości Jasna Góra: wystawienie Milenijnego Aktu Oddania

Jasna Góra: wystawienie Milenijnego Aktu Oddania

Redakcja

Jasna GóraNa Jasnej Górze od dzisiaj i tylko przez dwa dni, można oglądać Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 1966 r. 3 maja mija 50 lat od wypowiedzenia tego zawierzenia przez Episkopat pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.

To właśnie ze względu na jubileusz paulini zdecydowali się wyjąć akt ze specjalnej tuby, która na co dzień znajduje się obok Cudownego Obrazu.

O. Melchior Królik, jasnogórski archiwista przypomina, że papież Paweł VI nazwał to zawierzenie – aktem religijnym najwyższej rangi:

„Został specjalnie ułożony. Zatwierdził ten akt Ojciec święty Paweł VI. Nazwał to wydarzenie akt religijny najwyższej rangi. Ciągle nam to przypomina, że jesteśmy własnością Maryi, że podjęliśmy zobowiązanie przez Maryję ratować Polskę i ratować cały świat”.

Drugi egzemplarz Milenijnego Aktu decyzją Pawła VI znajduje się w bazylice watykańskiej i jak podkreślił 50 lat temu papież, w ten sposób Polska zostaje związana ze Stolicą Apostolską jeszcze silniejszym węzłem.

Akt stanowił centralny punkt obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Dokument wystawiony jest w Sali Rycerskiej i można go oglądać do wtorku wieczora. Wydarzeniu towarzyszy filmowa prezentacja archiwalnych zdjęć z 3 maja 1966. Na murach klasztoru umieszczona została wystawa przedstawiająca obchody Milenium w istniejących wówczas polskich diecezjach.

Nowe zawierzenie w 1050.rocznicę chrztu dokonane zostanie podczas Sumy w uroczystość Królowej Polski o godz.11-tej.

I. Tyras, Jasna Góra

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda