Jesteśmy powołani, aby innym pomóc odkryć powołanie

Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań trwała na Jasnej Górze w dniach 17-18 października. W Kongregacji uczestniczyli kapłani diecezjalni i zakonni, siostry i bracia zakonni, przedstawiciele instytutów świeckich i zakonów bezhabitowych – wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za nowe powołania.

Obecny był bp Marek Solarczyk, bp pomoc. diec. warszawsko-praskiej, delegat Episkopatu ds. Powołań. Organizatorem spotkania jest Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”. „Chcieliśmy najpierw patrzeć na swoje powołanie, na swoje życie, chcieliśmy wspominać ten początek naszej drogi powołania, naszej przygody w kapłaństwie, w życiu zakonnym, ale także szukać nowych dróg i rozwiązań, aby pomóc młodym ludziom w rozeznawaniu ich powołania – mówi o. Andrzej Grad, paulin – Bo dobre rozeznanie powołania życiowego gwarantuje to, że człowiek jest w swoim życiu szczęśliwy”.

„Z Jasnej Góry warto przypominać, też w takim duchu bardzo maryjnym, wszystkim młodym ludziom, którzy rozeznają we własnym życiu powołanie, jedno słowo – odwagi! Młodemu człowiekowi dzisiaj brakuje odwagi w podjęciu decyzji, w pójściu za tym głosem, żeby zaryzykować i odpowiedzieć na to pierwotne pragnienie, które Pan Bóg daje w sercu – wyjaśnia o. Grad – Wpatrujemy się w Maryję, do której przychodzi Anioł, posłannik Boży, który zwiastuje Jej dobrą nowinę, który przedstawia Jej pewien plan, i Maryja też musi zaryzykować, bo nie wie do końca, z czym to się wiąże, nie wie, czym to jest. Musiała się zdobyć na akt odwagi, żeby zaryzykować, więc to samo słowo do wszystkich młodych ludzi – po prostu odwagi!”.

W piątek, o godz. 17.30 Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Marek Solarczyk. „Dzisiaj, w tej społeczności osób, które w naszej Ojczyźnie, i w diecezjach, różnych zgromadzeniach, instytutach życia konsekrowanego, podejmują troskę towarzyszenia tym, którzy odczytują swoje powołania, i którzy pragną realizować je w miłości Boga, stajemy, aby zawierzyć nasze powołania Bogu, stajemy, aby polecać drogę powołania tych, którzy kiedykolwiek stanęli na naszej drodze, których Pan Bóg nam już zawierzył i będzie zawierzał” – powiedział ks. biskup rozpoczynając Eucharystię.

W homilii bp Marek Solarczyk postawił pytania: „Co wnoszę w życie drugiego człowieka? Czy rzeczywiście jestem tym, który buduje, chroni, umacnia to, co jest życiem łaski i Bożego trwania w drugim człowieku na tak wielu różnych płaszczyznach? Czy nie jestem aż takim świadkiem tego daru?”. Jednocześnie przypomniał: (…) „dobrze wiemy, że przede wszystkim będzie się to zaczynało właśnie od tego życia łaski w nas, jeżeli będziemy ją nieśli, jeżeli będziemy nią żyli, Pan Bóg będzie przez nas oddziaływał”.

W sobotę, 18 października Mszy św. o godz. 8.15 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył również bp Marek Solarczyk. Cały sobotni dzień uczestnicy Kongregacji spędzili w Kaplicy Różańcowej. W programie znalazły się m.in. konferencje, spotkania w grupach, Nieszpory, Różaniec.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.