Home Wiadomości Jezuici: Katecheza o rodzinie – katecheza rodziny

Jezuici: Katecheza o rodzinie – katecheza rodziny

Redakcja

Roli, jaką odgrywać ma katecheza szkolna w kształtowaniu wzorca rodziny u dzieci i młodzieży, poświęcone zostało sympozjum, zorganizowane w Krakowie przez Wydawnictwo WAM i Akademię Ignatianum.

Uczestnikami sesji naukowej byli dyrektorzy oraz przedstawiciele Wydziałów Katechetycznych polskich diecezji.

W ostatnich miesiącach pojawia się sporo inicjatyw poświęconych współczesnej rodzinie i staraniom o kształtowanie prawidłowego jej wzorca. W październiku nad tą tematyką pochylą się Biskupi podczas zwołanego przez papieża Franciszka synodu. W nurt tych działań postanowiło wpisać się jezuickie Wydawnictwo WAM, organizując sesję naukową “Projekt R2014. Katecheza o rodzinie – katecheza rodziny”. Sympozjum odbyło się 9-10 września br. w krakowskiej Akademii Ignatianum.

– W czasach, gdy publiczna dyskusja na temat wzorców rodziny przybrała formę gwałtownego i emocjonalnego sporu, postanowiliśmy skupić się nie na krytyce odmiennych opinii, ale wskazaniu pozytywów chrześcijańskiej wizji rodziny jako najlepszego przykładu dla dzieci i młodzieży. A skoro mowa o przykładzie, to oddaliśmy głos praktykom. – wyjaśnił Bartłomiej Bester, główny organizator sesji pełniący funkcję koordynatora katechetycznego w Wydawnictwie WAM.

Uczestnicy sesji zapoznali się ze sposobem przygotowania lekcji religii o małżeństwie i rodzinie w wykonaniu ks. Wiesława Kiebuły i s. Haliny Mol oraz wysłuchali opinii ich byłych uczniów – absolwentów XIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Spotkali się także z małżeństwami: Moniką i Marcinem Gajdami oraz Martą i Markiem Babikami, których wystąpienia były konkretną “lekcją miłości” małżeńskiej i rodzinnej, przeplataną wskazówkami na temat rozwoju i budowania więzi, oraz wzbogaconą o porcję anegdot z życia wziętych.

Tematowi seksualizacji obecnej we współczesnych mediach i kulturze oraz jej wpływu na młodzież poświęcony był wykład Szymona Grzelaka – doktora psychologii, który jako badacz i praktyk specjalizuje się w zagadnieniach wychowania, profilaktyki problemów młodzieży oraz wspierania w dojrzewaniu do budowania trwałych związków i odpowiedzialnego przeżywania własnej seksualności. Dr Grzelak, prezes Zarządu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, od 1997 wiceprezes Zarządu Fundacji Homo Homini im. K. de Foucauld, podkreślał konieczność właściwego merytorycznego przygotowania katechety do rozmów z młodzieżą na temat seksualności.

Podczas dyskusji podsumowującej konferencję bp Edward Białogłowski z Rzeszowa podał przykłady, jak wykorzystywać istniejące formy kontaktu szkoły z rodzicami do angażowania ich w wychowanie religijne dzieci.

Sympozjum zorganizowano po raz trzynasty. Materiały z sesji, w postaci nagrań audio wykładów, dostępne będą wkrótce na stronie katechizmy.pl

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda