Kalwaria Pacławska: FSM na półmetku wolności

Środa to półmetek 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej, intensywnej drogi do zdobywania prawdziwej wolności chrześcijańskiej.

O prawdziwej wolności i tym, co przeszkadza w jej osiągnięciu mówiono od samego początku tegorocznego FSM. W poniedziałek biskup pomocniczy z Przemyśla Stanisław Jamrozek postawił św. Franciszka i jego „Co chcesz Panie, abym czynił?” jako wzór postępowania człowieka wolnego, który nie idzie za tym, co by chciał czynić, ale za tym, czego oczekuje od niego Chrystus. O potrzebie radykalnego zerwania ze złem przypomniał ks. Marian Rajchel długoletni egzorcysta archidiecezji przemyskiej. Wieczorne nabożeństwo „Z ciemności”, prowadzone przez neoprezbiterów franciszkańskich było zaproszeniem, aby dokonać pierwszego kroku ku prawdziwej wolności.

We wtorek Jadwiga i Dariusz Basińscy z kabaretu Mumio małżeństwo Basińskich podzieliło się z młodymi swoimi spojrzeniami na formację we wspólnocie, a także doświadczeniami życia małżeńskiego, przeżywaniem własnej relacji małżeńskiej i ciągłym odkrywaniem wolności w Bogu. „Trzymajcie się Kościoła. On będzie dla Was stałym gwarantem wsparcia, będzie kręgosłupem budowania dobrych wartości” – mówili Basińscy do uczestników FSM.

Wtorkowe nabożeństwo było zobrazowaniem przymierza Boga z człowiekiem. Poprowadził je szef Zimowych Spotkań Młodych, o. Marcin Drąg wraz z grupą z Krakowa. „Głęboka symbolika i zaproszenie do aktywnego udziału zebranych w sanktuarium fsmowiczów, są najbardziej cenionym elementem całego FSMu” – mówi o tej formie modlitwy o. Piotr Reizner, Szef Spotkania.

FSMowa scena to również arena jubileuszy, spotkań i radości. Swoje dziesięciolecie obchodził we wtorkowy wieczór zespół A&D – międzynarodowa formacja muzyków chrześcijańskich, która na scenę zaprosiła swoich przyjaciół.

Środa była dniem oczyszczenia i sakramentu pojednania. Może właśnie było to powodem nieustającego deszczu? Padało bowiem od rana. Choć trudno w to uwierzyć, były jednak plusy takiej pogody.

Jedynym suchym miejscem stał się kościół. Dzień rozpoczęła już trzecia praca w grupach. Choć pogoda nie była zbyt zachęcająca, młodzi rozmawiali o kolejnych punktach kerygmatu: zbawieniu i nawróceniu. Animatorzy przypominali, że jedyne co trzeba zrobić aby być zbawionym, to przyjąć Miłość Bożą. Następnie wszyscy spotkali się w kościele na mszy świętej, której tym razem przewodniczył o. Teodor Knapczyk. Tuż po niej kapłan poprowadził modlitwę o uzdrowienie. Można było zobaczyć na własne oczy działanie Ducha wśród obecnych. Nie była to jednak jedyna środowa adoracja.

Po południu o. Piotr Wojnowski wraz z młodzieżą z Dąbrowy Górniczej przygotował Nabożeństwo Pojednania. W trakcie jego trwania księża spowiadali w każdym możliwie suchym miejscu. W ten sposób uczestnicy spotkania stawali się wolnymi od grzechu, od wszystkiego, co nie pozwalało prawdziwie wielbić Boga.

Gośćmi spotkania było również dwóch świadków wiary. Pierwszym z nich był Radosław Pazura, który opowiedział obecnym, w jaki sposób znów zaczął wierzyć. Mówił, że pomimo ignorowania Bożego wołania, On i tak zawsze będzie na nas czekał. Drugą konferencję poprowadził raper Dobromir Mak Makowski. Jego mocne świadectwo poruszyło wszystkich do łez, tych radości i ze śmiechu również. Oczywiście nie mogło zabraknąć chwili na wspólny rap.

Wieczorem koncert dał zespół „PANdamusic”. Wszyscy dobrze się bawili, pomimo padającego deszczu. Półmetek spotkania był długi, ale bardzo ważny i owocny w dary Ducha Świętego.

Młodzi przygotowujący punkty programu czują się współautorami całego wydarzenia. Jest to także ich aktywne zaangażowanie, miejsce prezentacji pomysłów i dzielenie się z innym sobą, talentami. W przygotowywanie tegorocznych nabożeństw jest zaangażowana również młodzież z Głogówka na Opolszczyźnie czy z Rychwałdu na Żywiecczyźnie.

Do Spotkania przez tydzień wcześniej przygotowywała się Kadra FSM: schola, animatorzy, którzy będą prowadzą dyskusje w małych grupkach, na przyjęcie uczestników przygotowywała się ekipa logistyczno-techniczna. Nad bezpieczeństwem młodzieży czuwa również policja i ratownicy medyczni, wspierani przez dzielnych harcerzy.

FSM to biwakowe spotkania dla młodzieży przygotowane przez Franciszkanów. Jest najstarszym zlotem modlitewnym dla młodych w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1988 roku w malowniczo położonej maleńkiej wiosce na Podkarpaciu – Kalwarii Pacławskiej. Każdy dzień FSMu to eksplozja młodzieńczej radości i entuzjazmu. W planie dnia spotkania z gośćmi, koncerty, prezentacje i występy a także tematyczne nabożeństwa i trochę modlitwy. Tegoroczne Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 20 lipca i potrwa cały tydzień. Temat 27FSM to Projekt Mesjasz – „Wolność”.

Elżbieta Dudek/mg/red.

Inne materiały i szczegółowe informacje na oficjalnym portalu FSM.

Za: www.franciszkanie.pl.