Home Wiadomości Kanonizować Czesława

Kanonizować Czesława

Redakcja

Czeski kardynał Dominik Duka chce namówić biskupów Polski i Czech, by wspólnie starali się o kanonizację Błogosławionego Czesława.

Arcybiskup Pragi przewodniczył niedawno we Wrocławiu uroczystościom odpustowym ku czci Błogosławionego Czesława, które były częścią  jubileuszu 300-lecia wyniesienia na ołtarze jednego z pierwszych polskich dominikanów i założyciela klasztoru dominikańskiego w stolicy Dolnego Śląska. Od kilku lat Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego czyni starania, by wyniesiony w 1713 roku na ołtarze Czesław Odrowąż, został ogłoszony świętym.

„Myślę, że jest możliwość wspólnego pisma episkopatów Polski i Czech o możliwość kanonizacji Błogosławionego Czesława” – zapowiedział podczas pobytu we Wrocławiu wywodzący się także z Zakonu Kaznodziejskiego kard. Duka.

Wypowiedź prymasa Czech wyemitowała 11 sierpnia Sekcja Polska Radia Watykańskiego w audycji poświęconej postaci patrona Wrocławia. Kard. Duka nazwał Błogosławionego Czesława i założyciela polskich dominikanów, Świętego Jacka – „fundatorami życia dominikańskiego w Czechach i na Morawach”.

„Błogosławiony Czesław jest ojcem duchowym Świętej Zdzisławy. To jest jedyna święta zakonu dominikańskiego w Czechach” – podkreślił arcybiskup Pragi i przewodniczący Konferencji Episkopatu Czech i Moraw, przypominając postać żyjącej w XIII wieku dominikańskiej tercjarki.

„Bardzo mnie cieszy wypowiedź Ojca Kardynała. Zawsze tego typu głos z ust hierarchów Kościoła stanowi bardzo cenne wsparcie. Jeżeli rzeczywiście taki list do Ojca Świętego zostałby wystosowany przez episkopaty Czech i Polski, byłaby większa szansa na doprowadzenie do kanonizacji Patrona Wrocławia” – komentuje wypowiedź kard. Duki promotor kultu Błogosławionego Czesława, o. Norbert Oczkowski z wrocławskiego klasztoru dominikanów.

„We wrocławskim klasztorze modlimy się bardzo intensywnie o kanonizację Błogosławionego Czesława. Zbieramy również świadectwa uzdrowień, które dokonały się przez jego wstawiennictwo. W roku jubileuszowym 300-lecia beatyfikacji nadszedł dobry czas, by konkretniej rozmawiać o kanonizacji.

Przy wsparciu hierarchów Kościoła na pewno szybciej tego dokonamy. Oby autentycznie tak się stało” – dodaje o. Oczkowski.

Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180 w Kamieniu Śląskim – w tej samej rodzinie, z której pochodził Święty Jacek. Obaj przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. W drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej, a w 1226 roku przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.

Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu. Jan Długosz opisał cud ukazania się na niebie ognistej kuli, jaki zakonnik miał wymodlić w czasie oblężenia Wrocławia przez Tatarów, co odstraszyło najeźdźców.

Zmarł 15 lipca 1242 roku, a jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI na prośbę ówczesnego arcybiskupa wrocławskiego, kard. Bolesława Kominka – ogłosił Błogosławionego Czesława głównym patronem miasta.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda