Home Wiadomości Kapituła Prowincjalna w Panewnikach

Kapituła Prowincjalna w Panewnikach

Redakcja

W klasztorze Franciszkanów w Katowicach Panewnikach w dniach od 29 kwietnia do 2 maja 2013 r. roku odbyła się Kapituła Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

Kapitule przewodniczył wizytator generalny – o. Kajetan Kowalski OFM z Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP. W obradach wzięło udział 44 braci, będących reprezentantami wspólnoty prowincjalnej liczącej obecnie 292 profesów, a wraz z nowicjuszami i postulantami ponad 300 braci. Jednymi z nich są przedstawiciele z Fundacji Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego na Ukrainie i Stygmatów św. Franciszka na Białorusi. Tematem wiodącym Kapituły były słowa: „Trwajcie mocni w wierze”.

Kapituła, w dniu 1 maja 2013 r., dokonała wyboru Ministra Prowincjalnego, którym został o. Antonin Brząkalik OFM, pełniący przez ostatnie 9 lat urząd Wikariusza i Ekonoma. Prowincji. O. Antonin Kazimierz Brząkalik OFM urodził 4 marca 1958 roku. Jego rodzinną parafią jest parafia św. Jerzego w Dębieńsku (archidiecezja katowicka).

Życie zakonne rozpoczął 21 lutego 1981 roku, a pierwszą profesję zakonną złożył 10 lutego 1982 w Jarocinie. Profesję wieczystą złożył 15 lutego 1986 roku, a następnie święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk ks. bpa Damian Zimonia 16 maja 1987 roku w Katowicach Panewnikach. Przez wiele lat pełnił rolę wychowawcy w klasztorach nowicjackich w Osiecznej i Miejskiej Górce. Na Kapitule Prowincjalnej w 2004 i 2010 roku został wybrany Wikariuszem Prowincjalnym.

Na zakończonej kapitule wybrano także Wikariusza Prowincji – o. Dymitra Żeglina, pełniącego wcześniej urząd gwardiana klasztoru w Panewnikach oraz Prowincjalnego Moderatora Ewangelizacji Misyjnej. Kapituła dokonała również wyboru pięciu Definitorów, czyli członków Zarządu Prowincji na następne trzy lata. Definitorami zostali: o. Ezdrasz Biesok, o. Filip Kahlert, o. Witosław Sztyk, br. Konrad Zastawny, o. Wit Chlondowski. Definitorium wspomaga Ministra Prowincjalnego w kierowaniu życiem Braci w Prowincji.

/o. Idzi Soroburski OFM/

Za: www.panewniki.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda