Home Wiadomości Kapucyni: Spotkanie dekanalne w Woroneżu

Kapucyni: Spotkanie dekanalne w Woroneżu

Redakcja

Spotkanie dekanalne nie jest niczym nadzwyczajny, to po prostu spotkanie księży z rejonu dekanatu (ok. dziecięciu najbliżej leżących obok siebie parafii). W Polsce takie spotkanie należy do rzeczy zwyczajnych. W Rosji spotkanie dekanalne, choć w strukturze spotkania wygląda podobnie, jest nieco inne.

Kapłani, by wziąć w nim udział muszą przebyć czasami setki bądź tysiące kilometrów.

Od środy wieczorem do czwartku wieczorem (3–4 IX 2014 r.) w domu zakonnym Braci Mniejszych Kapucynów w Woroneżu w Rosji miało miejsce właśnie spotkanie dekanalne. Uczestniczyło w nim łącznie 9 kapłanów. Niektórzy przebyli odległość 1000 kilometrów, by spotkać się z braćmi kapłanami ze swojego dekanatu. Zgodnie ze zwyczajem, spotkania odbywają się od 3 do 4 razy w roku, zawsze w innej parafii, by tym samym poznawać rzeczywistość danego miejsca. Spotkanie, oprócz momentów wspólnej modlitwy (liturgia godzin, adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia), miało również zasadniczą część organizacyjną — czyli omówienia bieżących spraw życia w dekanacie i diecezji, ustalanie wspólnych spotkań dla ministrantów, młodzieży i innych. Dziekan — Ezequiel Ayala IVE — przekazał również aktualne informacje od biskupa.

Zebrani, w ramach odpoczynku, krótko zwiedzili centrum miasta. Obejrzeli także nowo wybudowaną replikę okrętu wojennego z czasów Piotra I, upamiętniającą okres, w którym Woroneż był najprężniejszym miejscem budowy floty wojennej cara Piotra I. Spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych, gdyż o godzinie 24 część uczestników musiała rozpocząć swą drogę powrotną do parafii, by zdążyć na wieczorną Mszę pierwszopiątkową (odległość Woroneż – Samara to 1 000 km).

Dekanat ten, podobnie jak i inne diecezji saratowskiej, jest dość bogaty w różne narodowości kapłanów w nim posługujących. I tak w obrębie dekanatu, do którego przynależą Bracia Mniejsi Kapucyni, kapłani pochodzą z takich krajów jak: Polska – 10, Ukraina – 1, Niemcy – 1, Meksyk – 1, Argentyna – 1 oraz Rosja – 1.

Bracia Mniejsi Kapucyni z Woroneża  – Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska

Spotkanie dekanalne w Woroneżu – fot. br. Paweł Teperski OFMCap

Za: www.kapucyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda