Home Wiadomości Kapucyni: Stulecie śmierci bł. Honorata

Kapucyni: Stulecie śmierci bł. Honorata

Redakcja

Stulecie śmierci bł. HonorataW liturgiczne wspomnienie bł. Honorata, 13 października,  w Białej Podlaskiej miejscu Jego urodzenia i w Nowym Mieście nad Pilicą w Jego Sanktuarium uroczyście rozpoczęto bezpośrednie przygotowania do tej rocznicy.

W Sanktuarium nowomiejskim liturgii przewodniczył Minister Prowincjalny, br. Andrzej Kiejza, a w Białej bracia świętowali razem ze wspólnotą parafii pw. bł. Honorata.

W czasie piętnastu miesięcy, które są przed nami (październik 2015 – grudzień 2016), chcemy poszerzyć naszą wiedzę o Błogosławionym, zgłębić jego duchowość, jak również podkreślić aktualność jego nauki. Ten czas ma nam uświadomić, że życie ojca Honorata, może być dla nas, ludzi XXI wieku, pomocą w rozwiązywaniu problemów, pokonywaniu trudności i zmaganiu się z własnymi słabościami. Od czasów, w których żył bł. Honorat wiele się zmieniło. Natomiast takie sprawy, jak walka o poszanowanie godności człowieka, troska o prawidłowe wychowanie młodego pokolenia czy krzewienie patriotyzmu są wciąż aktualne, a nasz Błogosławiony udziela nam odpowiedzi, jak je podejmować dziś, w naszych czasach i jak je przekazywać ludziom, do których jesteśmy posłani.

Bł. Honorat jest znany ze swojego ojcostwa, które wyraziło się w kierownictwie duchowym i w służbie miłosierdzia. Rok przygotowań do stulecia jego śmierci pokrywa się z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia i będzie to okazja, aby na nowo odkryć bł. Honorata jako apostoła miłosierdzia i ojca, który godzinami czekał na zagubione owce i z cierpliwością im służył. Jest tak wiele okazji i możliwości, aby Honorat dalej dawał nam przykład, uczył nas i wstawiał się za nami.

Dlatego przede wszystkim prosimy Was, Drodzy Bracia i Siostry o modlitwę. Odmawiajcie modlitwę, którą jest poniżej. Niech jej słowa przyczynią się do naszej odnowy i nabierania Ducha Bożego, abyśmy tak jak bł. Honorat stali się niezłomni w podążaniu za naszym Panem Jezusem Chrystusem.

Modlitwa za wstawiennictwem bł. Honorata Koźmińskiego

Boże, źródło życia i dawco zbawienia!
W Twoim nieskończonym miłosierdziu tak przemieniłeś Błogosławionego Honorata,
że przez pokutę i bezgraniczne zaufanie Twojej woli wydał dojrzałe owoce świętości.
Niech przez jego przykład, pouczenie i orędownictwo
otrzymamy od Ciebie łaskę odważnej wiary,
ufnej i wytrwałej modlitwy,
przywiązania do Kościoła Chrystusowego,
pokornego przyjęcia codziennego krzyża,
cierpliwej miłości wobec innych,
hojności w przebaczaniu, i mądrej miłości naszej ziemskiej ojczyzny.
Dziękujemy Ci za święte życie Ojca Honorata,
przez Maryję oddanego bez reszty Bogu i w stulecie jego śmierci,
prosimy, rozpal i odnów w nas pragnienie nieba
i wprowadź na drogi świętości śladami naszego Pana Jezusa Chrystusa,
który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Uroczystości w Białej Podlaskiej. Foto parafia-honorata.pl

Za: Sekretariat Informacji Prowincja Warszawska

Więcej: www.kapucyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda