Home Wiadomości Kapucyni: Uroczystość w Dniepropietrowsku

Kapucyni: Uroczystość w Dniepropietrowsku

Redakcja

11 października 2014 roku w Dniepropietrowsku, w kapucyńskiej parafii, odbyła się rekonsekracja odbudowanego kościoła pw. Świętego Józefa Oblubieńca NMP.

Uroczystość rozpoczęła się procesją Eucharystyczną z domu, w którym mieszkają bracia kapucyni. Procesja przechodziła ulicami Komsomolską, Lenina oraz Karola Marksa, gdzie pod numerem 91 jest usytuowany kościół. Wierni i bracia mają nadzieję, że w niedługim czasie nazwy ulic zostaną zmienione.

Głównym celebransem uroczystości był niedawno naznaczony ordynariusz diecezji charkowsko-zaporowskiej, bp Stanisław Szyrokoradiuk. Wraz z nim przybyli: ordynariusz kijowsko-żytomierski, abp Piotr Malczuk, bp Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej, a także bp Jan Sobiło z Zaporoża i bp senior Marian Buczek z Charkowa. Z zaproszonych gości zjawili się również: wikariusz generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, br. Štefan Kožuh OFMCap, minister prowincjalny Zakony Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej, br. Tomasz Żak OFMCap oraz Kustosz Kustodii Ukrainy i Rosji, br. Grzegorz Romanowicz OFMCap. Obecna była delegacja z konsulatu z Charkowa wraz z Generalnym Konsulem Rzeczpospolitej Polski, Janem Granatem i delegacja z Urzędu Miejskiego z merem, Janem Kuliczenko.

Wejście do kościoła poprzedziła pieśń Otwórzcie drzwi dla Chrystusa tak często śpiewana przez wiernych, którzy miesiącami stali przed kościołem w czasie walki o jego odzyskanie. W kazaniu bp Stanisław zachęcał do modlitwy o czystym sercu. Takiej modlitwy potrzebuje teraz Ukraina nękana wojną. Modlitwa czystych serc szczególnie podoba się Bogu. W dalszej części kaznodzieja nawiązał do słów mera, który w powitaniu wyraził nadzieję, że wraz z powrotem kościoła do naszego miasta powróci także chrześcijańska dusza do naszego społeczeństwa. Podczas Eucharystii został poświęcony ołtarz, w którym złożono relikwie Świętego Pio z Pietrelciny. Po komunii dwa chóry – z miejscowej parafii i z parafii Świętego Mikołaja z Dnieprodzierżyńska – wykonały uroczyste Te Deum. Na uroczystość przybyło wielu braci, a także okoliczni duszpasterze ze swoimi parafianami. Przed błogosławieństwem wierni mogli z uwagą posłuchać ministra prowincjalnego, br. Tomasza Żaka, który bez tłumacza, przekazał swoje życzenia i nadzieje w związku z oddaną do użytku wiernych świątynią. Głos zabrał również br. Kazimierz Guzik, który przez 11 lat był w Dniepropietrowsku proboszczem, a także pierwszym toczącym walki o odzyskanie kościoła i jego budowniczym. W jego słowie często powtarzał się jak refren: „kościół ten mogliśmy odbudować w ciągu tych czterech lat dzięki temu, że szukaliśmy woli Boga”. Także wikariusz generalny, br. Štefan Kožuh powiedział, że cuda zdarzają się tam, gdzie są ludzie, którzy je dostrzegają.

Po błogosławieństwie wierni mogli wysłuchać mini-koncertu nowych organów i zobaczyć burzliwą historię kościoła oraz parafii w fotografiach wyświetlanych na ścianie prezbiterium. Po zakończonych ceremoniach na podwórzu przy kościele czekała na zgromadzonych agapa.

Bogu niech będą dzięki za to, czego dokonał w odpowiedzi na modlitwy swych wiernych. Jak mówi prorok Aggeusz: „Przyszła chwała tego domu, będzie większa od dawnej; na tym miejscu udzielę pokoju, mówi Pan Zastępów” Ag 2, 9.

br. Zbigniew Sawczuk OFMCap

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda