Koncertowali dla o. Nikodema Kilnara

Bazylika. Koncert dedykowany o. Nikodemowi KilnarowiKoncert dedykowany o. Nikodemowi Kilnarowi, paulinowi, Krajowemu Duszpasterzowi Muzyków Kościelnych, zabrzmiał w czwartek, 26 listopada w jasnogórskiej bazylice.

Chorał gregoriański ze średniowiecznych zbiorów Jasnogórskich (XIV-XV w.) wykonała Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński pod dyrekcją Michała Sławeckiego. Przy organach zasiadł Michał Markuszewski.

Podczas muzycznego spotkania o. Nikodem Kilnar otrzymał pamiątkowy medal Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”, wykonany przez Karolinę Ściegienny, malarkę, rzeźbiarkę i witrażystkę. Medal wręczyli: Jan Szyma, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”; Tomasz Głębocki, członek zarządu Stowarzyszenia oraz Iwona Kosta.

„Tego wieczoru, podczas tegorocznego święta, pragniemy uhonorować osobę niezwykle zasłużoną dla rozwoju życia muzycznego Częstochowy, ale nie tylko, osobę pełną pasji, zwykle oddaną swojej pracy, osobę, która może poszczycić się wspaniałym dorobkiem, chodź z drugiej strony jest to człowiek ogromnej pokory i niewiele mówi o tym, czego dokonał” – powiedziała rozpoczynając koncert Beata Młynarczyk.

„’Jesteśmy pięknym Narodem z bogatą tradycją muzyczną i ważnym jest, aby to dziedzictwo przekazać następnym pokoleniom Polaków’ – przytoczyła słowa o. Nikodema Beata Młynarczyk – Myślę, że trudno znaleźć w naszym mieście kogoś, kto realizuje to hasło z równym oddaniem, równie skutecznie i równie owocnie”.

Po wręczeniu pamiątkowego medalu głos zabrał Jan Szyma, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”: „Te liczne dokonania, które zostały przedstawione, świadczą o niespożytej energii Ojca, świadczą też o wierze w to, że człowiek we współpracy z Bogiem jest w stanie realizować najbardziej ambitne plany”.

„Mam szczęści i radość uczestniczyć w tym, co Bóg przygotował i w tym dziele, które jest dziełem tak wielu ludzi skupionych wokół tego sanktuarium, wokół licznych zespołów, stowarzyszeń i dzieł, dzięki którym możemy na nowo wydobywać najpiękniejsze karty polskiej kultury, bo one są świadectwem wiary minionego pokolenia i to, co zachowało się w zbiorach jasnogórskich jest świadectwem ich wiary” – powiedział o. Nikodem Kilnar.

Czwartkowy koncert odbył się w ramach 17. Święta Muzyki w Częstochowie, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater” w Częstochowie.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.