Home Wiadomości Pallotyni: Kontynentalne Spotkanie Wyższych Przełożonych SAC – Yamoussoukro 2013

Pallotyni: Kontynentalne Spotkanie Wyższych Przełożonych SAC – Yamoussoukro 2013

Redakcja

Dwa pierwsze dni (18 i 19 lutego2013 r.) były zasadniczo poświęcone prezentacji raportów z różnych afrykańskich jednostek administracyjnych Stowarzyszenia.

Poszczególne prowincje, regie i delegatury prezentowały sytuację swoich wspólnot, biorąc pod uwagę stan personalny, zaangażowanie duszpasterskie, formację, a także plany i wyzwania na przyszłość.

Pomimo ogólnie dobrej sytuacji pallotyńskiej obecności w Afryce, wciąż istnieją obszary szczególnej troski, głównie związane z finansami i formacją. Mszy św. w drugim dniu przewodniczył przełożony hinduskiej Prowincji Objawienia Pańskiego z Nagpur – ks. Augustine Varickackal.

Trzeci dzień (20 lutego) rozpoczął się Eucharystią, której przewodniczył ks. Bruno Ateba, przełożony regionalny Regii Świętej Trójcy (Kamerun/Nigeria). W oparciu o czytanie z Ewangelii dnia, celebrans podkreślił, że Wielki Post jest wołaniem w stronę tych, którzy oddalili się od Boga. To najlepszy czas, żeby na nowo odkryć Boże Miłosierdzie i z zaufaniem wrócić do Boga. Jest to także czas, żeby otworzyć serca w kierunku tych, którzy nas w jakikolwiek sposób urazili.

Następnie uczestnicy ocenili proces wdrażania 12 decyzji i rekomendacji z ostatniego spotkania wyższych przełożonych w Rwandzie w 2011 r. Niektóre rekomendacje, takie jak otwarcie postulatu w Zambii i Ratio Educationis pro Africa były wnikliwie analizowane. Inne jeszcze nie weszły w życie. Przykładem jest otwarcie nowych misji w Malawi i Ugandzie. Z kolei inicjatywy takie, jak otwarcie nowicjatu w Kamerunie i Domu Formacyjnego z kursem teologii na WKS wciąż są wdrażane.

Uczestnicy zastanawiali się nad stworzeniem Instytutu Pallottiego w Afryce, szczególnie w Kamerunie. Dyskutowano, jak zrealizować tę ideę.

Stała Grupa dla Afryki przedstawiła szereg wskazówek na temat tego, jak zarządzać naszymi wspólnymi domami formacyjnymi w Afryce.

Po trzech dniach obrad, uczestnicy zrobili sobie przerwę na zwiedzanie bazyliki Matki Bożej Pokoju. Ks. Stanisław Skuza SAC, rektor sanktuarium, dokonał najpierw krótkiego wprowadzenia w historię bazyliki. Oprowadzeniem uczestników po tym wspaniałym miejscu kultu maryjnego w Afryce Zachodniej zajęła się następnie pani Ines Anomy, odpowiedzialna za serwis turystyczny.

Czwartego dnia, trwającego od poniedziałku 18 lutego br. Spotkania Kontynentalnego Przełożonych Wyższych, dotarli do Yamoussoukro ks. Adam Pacuła, delegat przełożonego prowincjalnego Prowincji Chrystusa Króla w Wybrzeżu Kości Słoniowej, i ks. Hermes Paonondo, delegat przełożonego Prowincji NSJ (niemiecko-austriackiej) w Afryce Płd.

Podczas porannej Mszy św., ks. Derry Murphy (przełożony Prowincji irlandzkiej), nawiązując do Ewangelii dnia, zachęcał zebranych, by od samego Jezusa uczyli się prosić, szukać, pukać, ponieważ on podczas swojego życia prosił i otrzymywał, szukał i znajdował, pukał do drzwi i otwierano je przed nim.

Niemal cały dzień został poświęcony omówieniu kondycji Stowarzyszenia w Afryce Południowej oraz przyszłości pallotynów w Malawi i Zambii. Ks. Hermes Paononga, delegat prowincjalny w Afryce Południowej, w długim i szczegółowym raporcie pomógł uczestnikom zrozumieć sytuację delegatury i odniósł się w jasny sposób do kwestii wymagających konkretnych rozstrzygnięć.

Chociaż w chwili obecnej przyszłość Stowarzyszenia w Republice Afryki Południowej skonfrontowana jest z wieloma trudnościami, to jednak wyraził on mocną wiarę w to, że przed pallotynami w tym kraju istnieje ciągle szansa dalszego rozwoju. Co się stanie z Południową Afryką w najbliższych latach, zależy przede wszystkim od ustanowienia silnej i dobrze skoordynowanej współpracy wszystkich pallotyńskich jednostek w Afryce. Po dyskusji, podjęto szereg decyzji i sformułowano rekomendacje, by wzmocnić naszą obecność w Afryce Południowej.

Po południu swój raport przedstawiła Stała Grupa Wsparcia dla Afryki, w której skład wchodzą ks. Stanisław Filipek (SF), ks. John Kelly (IR) oraz ks. Steffen Bruhl (CJ). Jest to grupa współbraci, ustanowiona przez Radę Generalną jako ciało pomocnicze w koordynowaniu obecności pallotyńskiej w Afryce. Celem grupy jest angażowanie się w proces podejmowania decyzji w kwestii projektów i innych inicjatyw, dotyczących więcej niż jednej pallotyńskiej jednostki. Ostatnio Grupa Wsparcia podjęła analizę zasad współpracy między poszczególnymi jednostkami administracyjnymi Stowarzyszenia w Afryce i zaprezentowała szereg wyzwań, przed jakimi stoją pallotyni w zakresie finansów i formacji.

Na zakończenie czwartego dnia Spotkania Kontynentalnego w Yamoussoukro, uczestnicy mieli jeszcze okazję zwiedzić apartamenty Domu Papieskiego, w których we wrześniu 1990 r. zatrzymał się bł. Jan Paweł II podczas trzeciej pielgrzymki do Wybrzeża Kości Słoniowej i konsekracji bazyliki dedykowanej Matce Bożej Pokoju.

FAY/PJK

Za: Serwis Informacyjny SAC, Prowincja Chrystusa Króla

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda