Home Wiadomości Kopenhaga: polscy redemptoryści przejmują parafię

Kopenhaga: polscy redemptoryści przejmują parafię

Redakcja

10 stycznia 2015 r. została podpisana umowa pomiędzy Prowincją Warszawską a Prowincją Wiedeńską Redemptorystów o przekazaniu na własność kościoła, domu zakonnego i domu parafialnego w parafii św. Anny w Kopenhadze.

Duszpasterstwo w kościele duńskim rozpoczęte przez współbraci z Prowincji Wiedeńskiej przeszło 100 lat temu, obejmuje obecnie rodzimą ludność j. duńskiego oraz emigrantów: przede wszystkim z Filipin (j. angielski) oraz z Polski.

Prowincja Warszawska po latach obecności w Danii i współpracy z Prowincją Wiedeńską w trzech miejscach (Kopenhaga, Næstved i Odense) przejmuje obecnie na własność i podejmuje całkowitą odpowiedzialność wobec Kościoła katolickiego w Danii za pracę duszpasterską w parafii św. Anny w Kopenhadze, i w tym miejscu będzie aktualnie koncentrować swój wysiłek głoszenia obfitego Odkupienia w tym kraju. Prowincjałowie: o. Janusz Sok CSsR i o. Lorenz Voith CSsR podpisali stosowną umowę.

Parafia św. Anny, obok parafii w Odense, jest największą wspólnotą katolicką w diececji kopenhaskiej. Kościół katolicki w Danii liczy ok. 40 tys. zarejestrowanych katolików, ale jest bardzo zróżnicowany z powodu obecności wielu imigrantów (ok. 1/3 wszystkich zgłoszonych katolików urodziła sie zagranicą, następnie wielu z tych urodzonych na miejscu pochodzi z rodzin imigranckich). Oczywiście jest jeszcze wielu, którzy uczęszczają na nabożeństwa, ale nie zgłaszają się oficjalnie. Diecezja Kopenhaga obejmuje cały teren Danii wraz Wyspy Owcze i Grenlandię. Liczy obecnie 50 parafii, ma dwóch biskupów (jeden emeryt), 78 księży oraz 5 diakonów. Ordynariuszem jest Duńczyk polskiego pochodzenia ks. bp Czesław Kozon.

Strona internetowa parafii św. Anny w Kopenhadze

mm, fot. kp

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda