Home WiadomościZ kraju „Życie ludzkie jest święte dla każdego, a skoro święte to jest niedotykalne”

„Życie ludzkie jest święte dla każdego, a skoro święte to jest niedotykalne”

Redakcja

„Życie ludzkie jest święte dla każdego, a skoro święte to jest niedotykalne” -powiedział w homilii abp Henryk Hoser SAC w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze w poniedziałek, 11 lutego.

W tym dniu odbyły się w tej parafii, prowadzonej przez księży Marianów centralne uroczystości diecezji warszawsko-praskiej z okazji XXI Światowego Dnia Chorego .

Mszy św. po której odbyło się nabożeństwo i błogosławieństwo lourdzkie przewodniczył ordynariusz Diecezji Warszawsko Praskiej ks. Abp Henryk Hoser.

Hierarcha przestrzegał w homilii przed odrzuceniem chorych i cierpiących oraz przed „kuszeniem ludzi do przyjęcia eutanazji i przyspieszania śmierci ludziom cierpiącym . Przypomniał słowa Ewangelii : „Byłem chory a odwiedziliście mnie „ i powiedział, że zdamy sprawę na Sądzie Ostatecznym z tego, jak traktujemy ludzi chorych i jak zachowujemy się wobec nich. Ubolewał, że ludzie chorzy i cierpiący są traktowani jako mniej wartościowi.

Abp Hoser zachęcił chorych i ich bliskich do „ szukania pomocy u Matki Bożej Siedmiu Boleści, która współcierpiała wraz z Chrystusem u stóp Krzyża i która zna ludzkie cierpienie, a także ponosiła konsekwencje naszych grzechów”.

Po Mszy Św. i nabożeństwie eucharystycznym wierni tłumnie przystąpili do sakramentu namaszczenia chorych.

Uroczystości poprzedziła nowenna przed liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes, patronki parafii, które przypada właśnie 11 lutego.

Przez 9 dni modlitwy przed mszą świętą wieczorną prowadził i kazania głosił o. Kazimierz Wasilewski OFM Conv, egzorcysta z Niepokalanowa.

W poniedziałek, 11 lutego 2013, minęła 155 rocznica pierwszego objawienia NMP w Lourdes (11 lutego 1858).

Od 1993 Kościół katolicki na całym świecie obchodzi 11 lutego, właśnie w święto Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego, ustanowiony 13.05.1992 przez papieża Jana Pawła II.

Anna Dziemska


XXI Światowy Dzień Chorego zgromadził kilkaset osób z Warszawy i okolic w świątyni Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze. Uroczystej przedpołudniowej Eucharystii przewodniczył abp Henryk Hoser SAC. W słowach homilii ordynariusz warszawsko-praski wskazał, że cierpienie w szerokim tego słowa znaczeniu dotyka każdego człowieka, bo wszyscy spotykają się z cierpieniem, nie tylko fizycznym, ale także moralnym i duchowym. W tym znaczeniu jest ono ściśle związane z istotą człowieczeństwa. Jednakże największym cierpieniem, które może spotkać człowieka jest samotność. Arcybiskup apelował o szczególną wrażliwość na potrzeby ludzi chorych.

Odwołując się do ewangelicznej sceny z Kany Galilejskiej i przykładu Maryi, która zauważyła brak wina wśród weselników, wskazał na Jej Osobę, jako Tej, która nigdy nie pozostawia ludzi cierpiących w potrzebie i jest ich szczególną Opiekunką.

W koncelebrze uczestniczyło duchowieństwo z dekanatu praskiego oraz współbracia marianie z dwóch innych warszawskich wspólnot na Marymoncie i Stegnach. Po liturgii mszy św. odbyło się jeszcze tradycyjne miejscowe nabożeństwo do NMP z Lourdes, zakończone błogosławieństwem lourdzkim udzielonym przez księdza arcybiskupa. Następnie miejscowi kapłani udzielili licznie zgromadzonym chorym sakramentu namaszczenia.

Do obchodów święta NMP z Lourdes i Dnia Chorych miejscową wspólnotę parafialną przygotował przez dziewięć dni okolicznościowej nowenny o. Kazimierz Wasilewski OFMConv. z Niepokalanowa. Jego posługa słowa została przyjęta z dużą wdzięcznością przez zgromadzonych wiernych, którzy nagrodzili go oklaskami.

Mariański kościół na Pradze (róg Wileńskiej i Szwedzkiej) jest Diecezjalnym Sanktuarium Chorych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Znajduje się w nim figura NMP z Lourdes, przywieziona do Warszawy w 1937 r. z francuskiego miejsca objawień. Figura, która znajdowała się wcześniej w kaplicy prowadzonego przez marianów zakładu opiekuńczego dla chłopców, szybko spotkała się z dużą czcią ze strony okolicznych wiernych, którzy w dowód doznanych łask składali liczne wota. Od roku 1949 marianie – po likwidacji zakładu przez władze komunistyczne – przejęli w zarząd nowo erygowaną parafię pw. Matki Bożej z Lourdes. Dziś słynąca łaskami figura znajduje się w nowym kościele parafialnym.

xkt

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda