Home WiadomościZ kraju 100 lat misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce

100 lat misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce

Redakcja

26 lutego 1921 roku, 26 lat po założeniu Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Grave (Holandia), pierwsi duchowi synowie ks. Jana Berthiera przybyli do Polski i zamieszkali w poaugustiańskim klasztorze w Wieluniu. W tym mieście w niedzielę 28 lutego uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Przełożony Prowincjalny ks. Piotr Krupa MSF zainaugurował Rok Jubileuszowy, który potrwa do 26 grudnia br.

Z racji panującej epidemii koronawirusa Eucharystię w Wieluniu sprawował jedynie Zarząd Prowincji. W homilii Ksiądz Prowincjał przypomniał moment przybycia pierwszych misjonarzy do Wielunia, których w imieniu miejscowego duchowieństwa powitał ksiądz dziekan Wincenty Przygodzki. Na zakończenie złożono u stóp obrazu Matki Bożej sto róż jako symboliczne podziękowanie za 100 lat obecności misjonarzy na ziemiach polskich. Ksiądz Prowincjał przekazał także na rzecz tamtejszego sanktuarium kielich mszalny jako pamiątkę inauguracji obchodów rocznicowych.

Centralne obchody jubileuszu 100 lat pobytu w Polsce zaplanowano na 22-24 maja br. Odbywać się będą Sanktarium Maryjnym w Górce Klasztornej, które uchodzi za najstarsze miejsce objawień Maryi na ziemiach polskich (1079 r.). Jest to zarazem jeden z pierwszych domów zakonnych Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce, który erygowano już dwa lata po przybyciu do Wielunia (1923 r.). Górka Klasztorna była miejscem jednego z największych dramatów w historii Polskiej Prowincji. W 1939 r. hitlerowscy okupanci wywieźli z niej i zamordowali w Paterku k/Nakła 30 misjonarzy Świętej Rodziny na czele z ówczesnym prowincjałem ks. Piotrem Zawadą MSF. Z racji Roku Jubileuszowego Penitencjaria Apostolska udzieliła misjonarzom Świętej Rodziny oraz wiernym nawiedzającym powierzone im świątynie łaski odpustu zupełnego.

Obecnie Polska Prowincja Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny liczy 189 profesów, z czego poza granicami kraju, na wszystkich kontynentach, posługuje 63 kapłanów. Prowincja Polska dała Kościołowi Powszechnemu dwóch biskupów misyjnych na Madagaskarze (bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF) i w Papui Nowej Gwinei (bp Dariusz Kałuża MSF). Polscy kapłani posługują m. in. na Kubie, na Madagaskarze, w Papui Nowej Gwinei, za kołem podbiegunowym północnym (Norwegia) i na Białorusi. W Polsce, oprócz duszpasterstwa parafialnego, Zgromadzenie posługuje przede wszystkim rodzinom poprzez specjalistyczne ośrodki rekolekcyjne w Bąblinie, w Kazimierzu Biskupim, Górce Klasztornej i na Szczytniku (Kotlina Kłodzka). Troska o rodzinę płynie ze świętorodzinnej duchowości misjonarzy oraz jest wyrazem zaangażowania w przygotowanie dobrej gleby dla powołań misyjnych w kluczu charyzmatu Zgromadzenia: misje-powołania-rodzina.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda