Home WiadomościZ kraju 100 lat Sióstr Loretanek – Jubileusz w Krynicy

100 lat Sióstr Loretanek – Jubileusz w Krynicy

Redakcja

W Niedzielę Biblijną siostry loretanki świętowały 100. rocznicę założenia zgromadzenia. W diecezji tarnowskiej są obecne od ponad 70 lat.

Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Antoniego w Krynicy-Zdroju. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz.

W homilii zachęcał siostry do jeszcze gorliwszego wypełniania ślubów zakonnych i unikania zakonnej rutyny w codziennej służbie. – Ta pokusa, że wiara nam powszednieje, dotyka wszystkich – duchownych i świeckich. Jesteśmy jednak wezwani, by codzienną pracą nad sobą i życiem Bożą łaską zachować duchową młodość, a swoje obowiązki spełniać z radością i entuzjazmem – mówił bp Leszkiewicz.

Na terenie diecezji tarnowskiej siostry loretanki są od 1948 roku. – Pierwsza placówka powstała w Żegiestowie. Druga – prawie 70 lat temu (w 2023 r. minie ta rocznica) – w Krynicy-Zdroju, na terenie parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecnie należymy do parafii św. Antoniego – mówi s. Kinga, przełożona krynickiej wspólnoty.

Dom w Krynicy służył najpierw dla wypoczynku sióstr, które – zgodnie z charyzmatem zgromadzenia – zajmują się apostolstwem poprzez działalność wydawniczą. – Gośćmi naszego domu byli także wybitni przedstawiciele Kościoła w Polsce z kard. Stefanem Wyszyńskim na czele – podkreśla siostra przełożona, dodając, że pierwsze zakonnice, które zamieszkały w Krynicy, to s. Kazimera i s. Laurencja.

– W 1957 r. swoją posługę w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpoczęła s. Gregoria Konopka, pełniąca funkcję m.in. organistki, zakrystianki i katechetki. W Krynicy przebywała aż 43 lata, do 2000 roku. W pamięci mieszkańców Krynicy zapisała się jako wielce zasłużona. Niosła pomoc i wsparcie tam, gdzie była potrzeba, swoim uśmiechem, pogodą ducha i życzliwością zarażała wszystkich. Wychowała kilka pokoleń kryniczan, pokazując im oblicze Boga – podkreśla przełożona.

Z czasem siostry zaczęły prowadzić także działalność apostolską w parafii. – Stworzyły ochronkę dla dzieci, a od dwóch lat prowadzą żłobek „Ignaś”, w którym opiekują się dziećmi do 3. roku życia. Staramy się tworzyć tutaj atmosferę nazaretańskiego domu Jezusa, Maryi i Józefa, naśladując patronkę naszego zgromadzenia Matkę Bożą Loretańską – mówi s. Kinga. Inną działalnością apostolską jest katecheza szkolna i prowadzenie grupy DSM w parafii św. Antoniego.

Z okazji jubileuszu została przygotowana wystawa, którą można zobaczyć w przedsionku kościoła. – Chciałyśmy pokazać początki naszego zgromadzenia, postać założyciela, a także naszą główną posługę w Kościele. Warto dodać, że apostolstwem słowa drukowanego zajmujemy się nie tylko w Polsce, ale także we Włoszech, Rumunii i na Ukrainie, gdzie prowadzimy nasze wydawnictwa. Siostry posługują także w USA, a jedna z loretanek jest wolontariuszką w Tanzanii – dodaje s. Kinga.

Zgromadzenie sióstr loretanek powstało 31 lipca 1920 roku. Jego założycielem był bł. ks. Ignacy Kłopotowski.

Za: www.tarnow.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda