Home WiadomościZ kraju 100 lat Sióstr Urszulanek

100 lat Sióstr Urszulanek

Redakcja

W 2020 roku przypada 100-lecie powstania Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Obchody jubileuszu trwają cały rok. Jednym z punktów świętowania była dziękczynna Msza św. na Jasnej Górze w niedzielę, 27 września z udziałem sióstr urszulanek, głównie z Częstochowy. Planowane wcześniej uroczyste obchody jubileuszu, ze względu na epidemię, przebiegają w skromnej formie.

Siostry przez swoją posługę związane są blisko z Jasną Górą. „Wzorem naszej założycielki chcemy być blisko Matki Bożej” – mówią siostry urszulanki szare.

„Nasza założycielka św. Urszula Ledóchowska bardzo często tu przyjeżdżała, jeszcze jako hrabina, a później siostra zakonna, modliła się i wygłaszała odczyty. Także nasze Zgromadzenie od samego początku jest bardzo związane z Jasną Górą” – mówi s. Faustyna Masin, która posługuje w Sanktuarium jako przewodnik, w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

„Posługujemy w Halach noclegowych, służąc pielgrzymom, którzy tu przyjeżdżają, także w Centrum Informacji Jasnogórskiej oprowadzamy pielgrzymów w języku polskim i językach obcych. A druga placówka to miejsce, gdzie siostry prowadza przedszkole dla dzieci. Nasza posługa na Jasnej Górze jest dla nas wielkim zaszczytem, wielką radością. Dzisiaj chcemy jako wspólnota podziękować Matce Bożej za to, że jesteśmy blisko Niej” – dodaje s. Faustyna.

Siostry urszulanki wraz z przełożoną częstochowskiej wspólnoty s. Zofią Krześlak oraz przyjaciółmi zgromadzenia, wzięły udział we Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył o. Sebastian Matecki, który witając siostry przypomniał, że „służą one pielgrzymom jak mogą, bo to ich piękne, zaszczytne powołanie”. „Gromadzi je w Kaplicy Matki Bożej piękny jubileusz – dziękczynienie za 100 lat istnienia. w 1920 roku św. Urszula Ledóchowska, która również tu, na Jasnej Górze przebywała, otrzymała tutaj łaskę pewnego rozpoznania swojej działalności, misji do tworzenia nowego zgromadzenia. Tu wymodliła dar nowego zgromadzenia, za który my dziś razem z czcigodnymi siostrami dziękujemy – mówił o. Matecki – modlimy się za wasze zgromadzenie, o nowe powołania, o to, byście wiernie trwały w misji, którą wam Pan Bóg powierzył”.

„Cieszymy się, że możemy dzisiaj razem z siostrami dziękować, i Wam siostry dziękować za Waszą ofiarną posługę” – powiedział o. Matecki.

W XXI wieku Zgromadzenie liczy około 8 tys. sióstr w 14. krajach, w prawie 100. placówkach na 5. kontynentach. Podstawowym działaniem apostolskim jest wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży oraz pomoc ubogim. W charyzmat urszulanek wpisuje się także modlitwa za Ojczyznę.

7 czerwca 2020 roku minęło 100 lat od dnia, w którym Stolica Apostolska udzieliła m. Urszuli Ledóchowskiej pozwolenia na przekształcenie autonomicznego klasztoru urszulanek z Petersburga przeniesionego do Pniew w zgromadzenie apostolskie urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda