Home WiadomościZ kraju 100 lat werbistów w Polsce

100 lat werbistów w Polsce

Redakcja
Pod przewodnictwem bpa Jacka Jezierskiego, ordynariusza diecezji elbląskiej, misjonarze werbiści obchodzili dziś w Licheniu 100. rocznicę przybycia zgromadzenia do Polski, a także wspominali swoich współbraci, którzy w trakcie drugiej wojny światowej ponieśli śmierć męczeńską z rąk nazistów (05.06). 

Licheńskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.30 w kaplicy pw. Trójcy Świętej w licheńskiej bazylice, gdzie o. Janusz Brzozowski SVD przybliżył uczestniczącym w pielgrzymce siostrom zakonnym, współpracownikom i przyjaciołom misjonarzy werbistów, rys historyczny zgromadzenia w kontekście ich obecności w Polsce począwszy od roku 1919. Tę część pielgrzymki dziękczynnej zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu we wspomnianej kaplicy, gdzie wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty i należycie przygotować się do południowej Eucharystii. 
 
O godz. 12.00 ojcowie werbiści modlili się podczas Mszy św. koncelebrowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył bp Jacek Jezierski, ordynariusz elbląski. Homilię hierarcha rozpoczął od przypomnienia modlitwy arcykapłańskiej Jezusa zawartej w 17 rozdziale Ewangelii wg św. Jana, która została odczytana w trakcie dzisiejszej liturgii słowa.  
 
– „Jezus modlił, się aby Jego uczniowie nie ulegli zatraceniu, rozproszeniu i rozbiciu, ale aby pozostali wspólnotą. Prosił Swojego Ojca, aby ustrzegł uczniów od zła, aby duch tego świata ich nie opanował i nie zniszczył” – mówił bp Jezierski. 
 
Kontynuując rozważania, homileta wskazał także na wątek posłania zawarty w odczytanym fragmencie Ewangelii wg św. Jana: – „Jezus mówił Swojemu Ojcu, że posyła Swoich uczniów na świat pomiędzy ludzi i narody. Jezus czuje się posłany i sam posyła także Swoich uczniów z zadaniem do wypełnienia”. 
 
W dalszej części homilii bp Jezierski skupił się na historii Zgromadzenia Słowa Bożego, które św. Arnold Janssen założył w 1875 roku w Holandii, a którego głównym zadaniem była i jest działalność misyjna. Zaznaczył, iż już w 4 lata od fundacji, do Chin wyjechali pierwsi misjonarze, a w XIX wieku werbiści założyli placówki w różnych miejscach na całym świecie.  – „Wspominamy dziś 100-lecie przybycia werbistów do Polski i dzieje tego zgromadzania. W 1919 roku przybyli do wolnej Polski po czasie zaborów. Najpierw do Poznania w 1920 roku, następnie do Bytomia w 1921, Rybnika w 1923, Górnej Grupy w 1929”. 
 
Bp Jezierski wspomina także czas II wojny światowej, kiedy to został spowolniony dynamiczny rozwój zgromadzenia – 45 zakonników poszło do więzienia; spośród nich 23 zmarło lub zostało zamęczonych w obozach koncentracyjnych. Po latach, w 1999 roku, papież Jan Paweł II czterech spośród nich ogłosił błogosławionymi: o . Ludwika Mzyka, Stanisława Kubistę, o. Alojzego Ligudę oraz br. Grzegorza Frąckowiaka. 
 
Wskazując na Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie, bp Jacek Jezierski nadmienił, iż wykształciło ono ponad 600 misjonarzy, których Kościół posłał do 56 krajów na wszystkich kontynentach. Zdaniem homilety, misjonarze werbiści przyczynili się także do rozwoju świadomości misyjnej w Polsce. 
 
– „Cały Kościół jest misyjny. Cały Kościół musi być wrażliwy na dzieło przekazywania Dobrej Nowiny tym, którzy nie znają Boga. Każdy z nas ma jakieś zadanie do spełnienia. Werbiści prowadzą szkoły, szpitale, placówki lekarskie. Służą też rozwojowi cywilizacyjnemu, edukacyjnemu i zdrowotnemu. Bo Kościół Jezusa Chrystusa jest wielką społecznością zbudowaną z różnych narodów. Jest wiele powodów do wdzięczności dla werbistów, którzy od 100 lat swoją obecnością przypominają o wielkim dziele ewangelizacji” – zakończył rozważania bp Jacek Jezierski.  
 
Podczas uroczystej Mszy św. wspólnie modlili się: o. Paulus Budi Kleden SVD, generał Zgromadzenia Słowa Bożego, który na licheńskie uroczystości przyjechał z Rzymu, o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał misjonarzy werbistów w Polsce, przełożeni wspólnot domów misyjnych ojców werbistów w Polsce, siostry zakonne ze Zgromadzenia Misyjne Służebnic Ducha Świętego oraz Zgromadzania Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji (zgromadzenie klauzurowe). 
 
Jak wyjaśnił o. Andrzej Danilewicz SVD, licheńskie sanktuarium zostało wybrane na miejsce obchodów werbistowskich rocznic dlatego, że w Licheniu znajduje się pierwsza w Polsce kaplica poświęcona 108 polskim męczennikom z czasów II wojny światowej, wśród których znajdują się czterej członkowie Zgromadzenia Słowa Bożego. 
 
Zgromadzenie Słowa Bożego (werbiści) zostało założone przez św. Arnolda Janssena w 1875 roku w Holandii. Jest to misyjne zgromadzenie zakonne, które realizuje nakaz misyjny Chrystusa w myśl słów zawartych w Ewangelii wg św. Marka: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”. Misjonarze werbiści pracują w 82 krajach na całym świecie. Zgromadzenie łącznie liczy 5990 zakonników, z czego ok. 230 mieszka i posługuje w Polsce. 
 
Licheń Stary, 05 czerwca 2019 r.
 
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda