Home WiadomościZ kraju 100-lecie istnienia Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego

100-lecie istnienia Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego

Redakcja

W niedzielę poprzedzającą Ofiarowanie NMP w Domu Generalnym w Puszczykowie świętowano 100-lecie powstania Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. Przed Uroczystą Eucharystią pomnik Założyciela Zgromadzenia – Brata Stanisława Andrzeja Kubiaka poświęcił Prymas Polski – Abp Wojciech Polak. Mszy świętej o godz. 12.00 przewodniczył Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, a homilię wygłosił Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

Mszę świętą koncelebrowaną sprawował również Bp Janusz Stepnowski z Łomży, Biskup Jörg Michael Peters z Trewiru oraz wielu kapłanów z miejsc, gdzie Bracia Serca Jezusowego posługują oraz z dekanatu. W Liturgii uczestniczyły także zaproszone osoby życia konsekrowanego z Puszczykowa oraz wielu wiernych i Przyjaciół związanych z naszym Zgromadzeniem.

W homilii Ks. Kardynał nawiązał do dziękczynienia Bogu za dotychczasowy okres oraz do dalszego inwestowania w nowe pokolenia, w dalszy rozwój naszej Braterskiej Wspólnoty.
W czasie uroczystej Eucharystii Bracia Najświętszego Serca Pana Jezusa uroczyście odnowili swoje śluby zakonne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Mszę świętą swoim śpiewem uświetnił chór „Schola Mikael” ze Swarzędza k. Poznania.

Dom Generalny w Puszczykowie jest miejscem, które założył Brat Stanisław Andrzej Kubiak, którego pomnik poświęcił Ks. Prymas Wojciech Polak. Na terenie Domu Generalnego swoją formację zakonną kształtował nasz Błogosławiony Współbrat Józef Zapłata – jeden ze 108 Błogosławionych Męczenników za wiarę okresu II wojny światowej, który swoje młode, bo 41-letnie życie poświęcił w intencji szczęśliwego powrotu do kraju po zakończonej wojnie Kardynała Augusta Hlonda.

Duchowym charyzmatem Braci Serca Jezusowego jest wynagradzanie Bożemu Sercu wszelkich grzechów i zniewag, jakich to Serce doznaje od wszystkich ludzi, a widzialnym celem pracy w Kościele – pomoc duchowieństwu diecezjalnemu jako furtianie w Kuriach Diecezjalnych, Domach Biskupich, Seminariach Duchownych i innych instytucjach kościelnych w kraju i we Włoszech oraz jako zakrystianie w katedrach w Polsce i Trewirze.

Br. Tomasz Grzywanowski CFCI
Sekretarz Generalny

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda