Home WiadomościZ kraju 100-lecie nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi św. Franciszka z Asyżu w Krakowie

100-lecie nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi św. Franciszka z Asyżu w Krakowie

Redakcja

100 lat temu, 23 lutego 1920 r. papież Benedykt XV nadał tytuł bazyliki mniejszej kościołowi św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. W stulecie tego wydarzenia miała miejsce uroczysta Msza Święta dziękczynna, której przewodniczył Arcybiskup Metropolita Krakowski, Marek Jędraszewski.

Zgromadzonych licznie kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wiernych świeckich przywitał gwardian krakowskiego klasztoru, o. Piotr Bielenin. „Przede wszystkim chcemy Bogu podziękować za to wszystko, co dokonało się tutaj w wymiarze duchowym. Zdajemy sobie sprawę, że Bóg działa w głębi ludzkiego serca i dlatego wiele spraw, które dokonały się w tej świątyni w czasie sprawowania Mszy Świętej, podczas spowiedzi, czy udzielania innych sakramentów, ale także podczas osobistej modlitwy pozostanie tajemnicą wiadomą tylko Bogu i konkretnej osobie, która doświadczyła Jego działania” – mówił przełożony klasztoru.

„Chcemy jednak sięgnąć pamięcią swoją i tą spisaną do osób, które przez minione stulecie swoją obecnością wypełniły to miejsce, tu budowały swoją świętość, także tę potwierdzoną urzędowo przez Kościół, a ich życie ciągle jest inspiracją dla tych, którzy tu przychodzą: bł. Anielę Salawę, pokorną służącą, tercjarkę franciszkańską, która tutaj znalazła wieczny spoczynek, św. Maksymiliana Marię Kolbego, który tutaj zakładał pierwszą wspólnotę Rycerstwa Niepokalanej i wydał pierwszy numer Rycerza Niepokalanej, bł. Michała i Zbigniewa, którzy przez sześć lat swojej seminaryjnej formacji kapłańskiej i zakonnej tutaj wzrastali, św. Jana Pawła II, który jako biskup krakowski często klękał w ławce pod chórem na osobistą modlitwę, odprawiał w Kaplicy Męki Pańskiej Drogę Krzyżową i celebrował Mszę Świętą przy okazji różnych uroczystości, oraz trzykrotnie nawiedził tę świątynię jako papież” – przypomniał o. Bielenin.

Arcybiskup Marek Jędraszewski w swojej homilii odwołał się natomiast do słów św. Pawła z I Listu do Koryntian: „Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w  was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście. Od chwili chrztu każdy z nas stał się świątynią Boga, a zatem kimś ważniejszym niż obiekty wznoszone z kamienia, drewna i cegieł. Dziś, podziwiamy tę świątynię, która 100 lat temu została obdarzona tytułem bazyliki” – mówił metropolita. Zwrócił także uwagę na to, że franciszkańska świątynia kryje w sobie wspaniałe skarby architektury i sztuki. Wspomniał, uwiecznioną na witrażu postać bł. Salomei, która całe swoje życie poświęciła Chrystusowi i rzymską Bazylikę św. Piotra, w której znajduje się otaczany czcią grób św. Jana Pawła II. „Wy jesteście świątynią Boga! Jakżeż wielka nasza radość, jak niezwykła godność, jak cudowny fundament nadziei, że mimo przemijania i cierpień, zbliżamy się każdego dnia do Tego, który jest święty i woła do każdego z nas: bądźcie świętymi!” – powiedział na koniec.

We wspólnym dziękczynieniu brali udział franciszkańscy bracia z całej Polski. Wśród nich prowincjałowie trzech franciszkańskich prowincji zakonnych: krakowski prowincjał o. Marian Gołąb, o. Wiesław Pyzio z Warszawy i o. Tomasz Ryłko z Gdańska. Władze samorządowe Miasta Krakowa reprezentował prezydent Bogusław Kośmider. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniły Schola Franciszkańska oraz Chór Cecyliański, działające przy franciszkańskiej świątyni.

„Moi Drodzy, istnieje tyle powodów do wdzięczności, że chcemy to nasze dziękczynienie rozciągnąć na cały rok. Już dzisiaj zapraszam Was na kolejną Mszę Świętą dziękczynną sprawowaną za tydzień o godz. 16.30 przez o. Piotra Ciubę, przeora klasztoru dominikanów i rektora Bazyliki Trójcy Świętej” – zaprosił na dalsze świętowanie ojciec gwardian.

W uroczystości związane ze stuleciem nadania tytułu bazyliki mniejszej wpisane były również wykład o. dra hab. Zdzisława Gogoli oraz  prezentacja o. dra Franciszka Solarza przybliżające historię tych niezwykłych 100 lat. Spotkanie odbyło się w sobotę, 22 lutego o godz. 17.30 w wypełnionej bo brzegi Sali Włoskiej znajdującej się przy krużgankach klasztornych. Na zakończenie wyświetlony został film 3D prezentujący architekturę kompleksu klasztorno-kościelnego i wnętrze krypt.

Po wykładzie na nowo odrestaurowanych krużgankach miało miejsce otwarcie wystawy materiałów związanych z przypadającymi podczas tych ostatnich 100 lat najważniejszymi wydarzeniami z życia klasztoru i bazyliki. Będzie można ją obejrzeć w najbliższą niedzielę – 1 marca 2020 r. Serdecznie zapraszamy.


Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z uroczystej Mszy Świętej: diecezja.pl.


kg
Za: franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda