Home WiadomościZ kraju 100-lecie urodzin s. Janiny Więcek, sekretarki biskupów częstochowskich

100-lecie urodzin s. Janiny Więcek, sekretarki biskupów częstochowskich

Redakcja
100-lecie urodzin świętowała Jasnej Górze s. Janina Więcek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, od 1973 r. była sekretarką biskupów częstochowskich, wcześniej nauczycielką i wychowawczynią w Domu Dziecka.

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. Świadectwo abp. Stanisława Nowaka POSŁUCHAJ

Siostra Janina Adela Więcek urodziła się 4 sierpnia 1919 roku w Golcowej. 6 grudnia 1945 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi i po odbytej formacji zakonnej 20 lipca 1953 roku złożyła wieczystą profesję zakonną. W pierwszych latach życia zakonnego uzupełniała wykształcenie. Po złożeniu profesji wieczystej w latach od 1953 roku do 1961 roku była nauczycielką w Szkole Zawodowej w Staniątkach i Liskowie, a także wychowawczynią w Domu Dziecka w Brzozowie Zdroju i w Domu Dziecka w Liskowie. W tym ostatnim pracowała również przez rok w kancelarii. W latach 1961 rok do 1972 rok podjęła posługę na rzecz prowincji pełniąc kolejno funkcję ekonomki prowincjalnej, wikarii i przełożonej domu prowincjalnego, a także sekretarki prowincjalnej. Po rocznym kurskie maszynopisania 3 października 1973 roku została sekretarką Księdza Biskupa Stefana Bareły w diecezji częstochowskiej . Posługę tą pełniła sumiennie i obowiązkowo do 1 września 1988 roku. Przez kolejne 3 lata od 1 września 1988 roku do 25 września 1991 roku podejmowała prace w kurii diecezjalnej w Częstochowie i od 25 września 1991 roku ponownie pełniła posługę sekretarki abp. Stanisława Nowaka. W latach 1979 – 1988 roku była przełożoną domu zakonnego w Częstochowie i jednocześnie w latach 1976 – 1985 asystentką prowincjalną. Obecnie jako emerytka przebywa w domu zakonnym w Częstochowie przy ul. Św. Kazimierza 1 w Domu Małych Dzieci im. Edmunda Bojanowskiego.

S. Janina Więcek, służebniczka, wieloletnia sekretarka częstochowskich biskupów otrzymała 16 marca 2013 r. z rąk abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice”. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” s. Janinie Więcek nadał papież Benedykt XVI 20 lutego 2013 r.

Za: archiczest.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda