Home WiadomościZ kraju 11 zakonów w projekcie miłosierdzia

11 zakonów w projekcie miłosierdzia

Redakcja

KONRAD GRZEŚKIEWICZPrzez dwa dni w klasztorze ojców bernardynów odbywała się konferencja oraz spotkania na temat znaczenia chrztu Polski oraz obchodzonego Roku Miłosierdzia.

Mówiono o znaczeniu życia zakonnego na rozwój chrześcijaństwa na ziemiach Polski oraz zainicjowano akcję dobroczynną pod hasłem: “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

– Jest to nasza, jako organizatorów, odpowiedź na prośby Ojca Świętego, aby Kościół we wszystkich swoich ekspresjach nie był skoncentrowany na sobie, lecz był z ludźmi i dla ludzi, aby w Roku Miłosierdzia i pięknego jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski pod sztandarami wiary spróbować razem czynić dobro za dobro, aby miłosierdzie Boże i człowiecze mogło w słowach modlitwy i czynach podyktowanych rozumem i sercem zabrzmieć jak najmocniej – poinformowała Joanna Młynarska, autorka projektu partnerskiego.

Pierwszego dnia rozstrzygnięto ogłoszony konkurs fotograficzny „Chrzcielnice kościołów diecezji sandomierskiej”, w których zaprezentowano najstarsze i najpiękniejsze chrzcielnice ze świątyń. Następnie przedszkolaki przedstawiły program artystyczny pt. „Czasy Mieszka I i jego chrzest”. Tego dnia odbyła się także konferencja naukowa związana ze znaczeniem chrztu Polski oraz rolą zakonów w rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach Polski.

2 czerwca odbyła się oficjalna inauguracja projektu partnerskiego pt. „XI zakonów na XI wieków chrześcijaństwa w Polsce” wraz z ogłoszeniem ogólnopolskiej akcji miłosierdzia „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Rozpoczęła je wspólna Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza sandomierskiego, z udziałem przedstawicieli 11 męskich zgromadzeń zakonnych oraz kapłanów diecezjalnych. We wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich, stowarzyszenia społeczne oraz wierni i młodzież.

Bp Nitkiewicz mówił w kazaniu, że Niepokalane Serce Maryi promieniuje świętością i miłością na wzór serca jej Boskiego Syna. U początków tego znajduje się Niepokalane Poczęcie oraz wybór na Matkę Syna Bożego, ale także pamięć o niezwykłych Bożych interwencjach i o zdarzeniach dotyczących Chrystusa, które Maryja rozważała przez całe życie. – My również zostaliśmy wybrani przez Boga. On przez chrzest uczynił nas swoim ludem, swoimi dziećmi. Uwolnieni od grzechu, otrzymaliśmy czyste serca i związaliśmy nasze losy z Chrystusem. Niektórzy z nas zacieśnili te więzy przez złożenie ślubów zakonnych i przyjęcie święceń – mówił biskup. – W dziejach naszego narodu pojawiło się w pewnym momencie przekonanie, zresztą istnieje ono dotąd, że Bóg wybrał Polaków do wielkiej i szczególnej misji w świecie. Ten narodowy mesjanizm nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w codziennym życiu. Nie jesteśmy ani bardziej święci, ani mniej grzeszni niż inne narody. A jednak z racji chrztu każdy z nas otrzymał wyjątkową godność, otrzymał zadania i środki pomocne do ich wypełniania – wskazywał biskup ordynariusz.

– Fundamentem i punktem wyjścia powinno być przebywanie w tym, co należy do Boga. Kiedy Maryja i Józef odnajdują 12-letniego Jezusa w świątyni, On mówi do nich: „Czy nie wiecie, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?”. Taką właśnie drogą podążała Maryja, stając się uczennicą swojego Syna. To jest również nasza droga: trwać ciągle przy Bogu, przezwyciężać roztargnienia i pokusy, które mogłyby nas od Niego odłączyć, podnosić się z upadków. Jeżeli będziemy żyli w ten sposób, nasze serce będzie czyste, będzie nieskalane. Tylko takie serce może wydać dobre owoce – podkreślał bp Nitkiewicz.

Projekt „XI zakonów na XI wieków chrześcijaństwa w Polsce” jest realizowany w partnerstwie z 11 zgromadzeniami zakonnymi i skierowany jest do pełnoletnich świeckich osób. Ma zachęcać do podejmowania czynów miłosierdzia. – Każde ze zgromadzeń ufundowało bon noclegowy dla dwóch osób w swoich domach zakonnych dla tych, którzy udokumentują wykonanie dzieła miłosierdzia dla bliźniego. Jest to pierwsza w historii naszego kraju inicjatywa o takim zasięgu, charakterze i oddziaływaniu na społeczeństwo. Jest to również sposobność pokazania perełek architektury i sztuki sakralnej, promocja miejsc noclegowych w wielowiekowych klasztornych murach – wyjaśnia J. Młynarska, reprezentująca organizatorów. Podczas spotkania każde ze zgromadzeń zaprezentowało swój charyzmat i pola działalności ewangelizacyjnej i dobroczynnej. Zaprezentowała się także diecezjalna Caritas.

Podczas obchodów odbyły się także prezentacje kramów z rękodziełem, zdrową żywnością, rzemiosłem, sztuką sakralną i ludową. Wielką atrakcją był także przejazd dla dzieci na motocyklach wokół rynku w Opatowie i losowanie wśród uczestników atrakcyjnych nagród. Było można wziąć udział w turniejach szachowym i łuczniczym „O Strzałę Bernardyna Jana”. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zaprezentowała inscenizację tematyczną z czasów Mieszka I.

Za: www.sandomierz.gosc.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda