Home WiadomościZ kraju 110 tys. pielgrzymów przybędzie na Jasną Górę

110 tys. pielgrzymów przybędzie na Jasną Górę

Redakcja

Częstochowski samorząd szacuje, że tylko w sierpniu do miasta przybędzie ponad 110 tys. pieszych pątników w 163 grupach zorganizowanych. W związku ze “szczytem pielgrzymkowym” zabezpieczono trasy, którymi pątnicy będą mogli dotrzeć do sanktuarium na Jasnej Górze.

“Nasze szacunki dotyczą tylko pielgrzymów, którzy przybędą pieszo. Do tego trzeba jeszcze doliczyć pielgrzymów i osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami, rowerami, pociągami. W tym wypadku nawet trudno oszacować, ilu ich będzie. Największej liczby osób spodziewamy się w połowie sierpnia, ze względu na obchodzone wówczas Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny” – poinformował we wtorek rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj.

W związku ze zbliżającym się “szczytem pielgrzymkowym” samorząd wytyczył dziesięć tras przemarszu, którymi pielgrzymi będą mogli przemieszczać się przez miasto na Jasną Górę. Ich przebieg znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta www.czestochowa.pl/ w zakładce “ruch pielgrzymkowy”.

Miasto zadbało również o infrastrukturę medyczną, sanitarną oraz porządkową.

Wakacyjny “szczyt pielgrzymkowy” otworzył w połowie lipca na Jasnej Górze m.in. Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Co roku, niemal każdego dnia, w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywają setki a nawet tysiące pątników. W piątek na Jasną Górę wyruszyła m.in. pielgrzymka z Łukęcina (Zachodniopomorskie), uznawana za jedną z najdłuższych w kraju. 30. Szczecińska Piesza Pielgrzymka ma do pokonania ok. 620 km. Marsz potrwa 20 dni. Do sanktuarium pątnicy przybędą 13 sierpnia.

W sierpniu 2012 roku na Jasną Górą przybyło 278 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło prawie 141 tys. osób, w ubiegłym roku – 153 grupy z ok. 100 tys. osób.

PAP/mm

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda