Home WiadomościZ kraju 13 sierpnia: 30. rocznica beatyfikacji krakowskiej służącej

13 sierpnia: 30. rocznica beatyfikacji krakowskiej służącej

Redakcja

30 lat temu, 13 sierpnia 1991 r. na krakowskim Rynku Głównym papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze służącą – Anielę Salawę. W najbliższy piątek o godz. 16.30 w kaplicy Męki Pańskiej przy Franciszkańskiej 2 w Krakowie, gdzie znajduje się jej grób, będzie sprawowana Msza św. o jej kanonizację.

Błogosławiona Aniela Salawa urodziła się 9 września 1881 roku w podkrakowskiej wsi Siepraw. Całe życie pracowała jako służąca. Swoje codzienne obowiązki rozpoczynała od modlitwy, najczęściej w bazylice franciszkanów, w kaplicy Męki Pańskiej, gdzie często odprawiała drogę krzyżową. Obecnie znajduje się tam jej grób.

Jako młoda kobieta wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka i podjęła decyzję o dozgonnej czystości. W czasie I wojny światowej Aniela służyła w szpitalach rannym żołnierzom, jeńcom wojennym i chorym dzieciom. Zarobione pieniądze rozdawała potrzebującym.

Schorowana, niezdolna do pracy odeszła z tego świata 12 marca 1922 r. Anielę Salawę pochowano na cmentarzu Rakowickim. Od tego momentu do „swojej świętej” zaczęły zwracać się o wstawiennictwo jej byłe koleżanki, potem dołączyli inni ludzie, którzy usłyszeli o jej świątobliwym życiu. Modlitwy za jej wstawiennictwem były wysłuchiwane. W krótkim czasie cześć Anieli nabrała charakteru powszechnego kultu.

Bezpośrednio po II wojnie światowej franciszkanin o. Joachim Bar zgromadził materiał do kościelnego procesu informacyjnego, który odbył się w Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W 1949 roku odbyła się ekshumacja szczątków Anieli Salawy, które zostały przeniesione do jej ulubionej kaplicy Męki Pańskiej w bazylice św. Franciszka, gdzie spoczywają do dziś.

23 października 1987 roku Kongregacja ds. Świętych Stolicy Apostolskiej wydała dekret o heroiczności cnót Anieli Salawy. Dopiero jednak cud uzdrowienia 8-letniego chłopca Grzegorza Serafina (1990) stał się podstawą do beatyfikacji.

Uroczystość wyniesienia na ołtarze odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie 13 sierpnia 1991 roku. Przewodniczył jej papież Jan Paweł II, który w okolicznościowym słowie powiedział m. in.: „Jest to dla mnie ogromna radość, że mogłem dzisiaj w Krakowie wynieść do chwały błogosławionych Anielę Salawę. Ile razy modliłem się przy jej relikwiach, jak głęboko zapadły mi w pamięć te jej słowa: «Panie! Żyję, bo każesz, umrę, kiedy chcesz, zbaw mnie, bo możesz»”.

Błogosławiona Aniela Salawa w 70. rocznicę śmierci (1992 r.) została patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Święto patronalne przypada 9 września (dzień urodzin Anieli).

jms / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda