Home WiadomościZ kraju 130. Zebranie Plenarne KWPZM

130. Zebranie Plenarne KWPZM

Redakcja

W Zduńskiej Woli, w domu rekolekcyjnym Księży Orionistów, rozpoczęło się dzisiaj dwudniowe, 130 zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Orioniści zaprosili przełożonych zakonów męskich, ponieważ w tym roku świętują 90- lecie osiedlenia się i posługi w Polsce. Obrady rozpoczęto modlitwą jutrzni oraz medytacją ks., orionisty, który przyliżył duchową sylwetkę św. Alojzego Orione.

Następnie przewodniczący Konferencji ks. Tomasz Sielicki, TChr, powitał wszystkich zebranych a szczególnie bpa Kazimierza Gurdę, przewodniczącego Komisji ds. życia konsekrowanego Episkopatu Polski oraz przedstawił dziewięciu nowych przełożonych wyższych, którzy od ostatniego zebrania plenarnego zostali powołani do pełnienia swojej posługi

Po przedstawianiu programu spotkania przez sekretarza Konferencji, zabrał głos ks. bp Wojciech Polak, sekretarz gen. Konferencji Episkopatu Polski, który zaprezentował aktualny stan rozmów z państwem w sprawie przekształcenie Funduszu kościelnego. Poza ogólnymi uzgodnieniami, nie ma wypracowanego porozumienia na piśmie. Biskup przedtawił historię rozmów z rządem w tej sprawie. Wyjaśńił, że rozmowy z rządem zotały podjęte w związku z zapowiedziami w expose premiera D. Tuska, w którym zapowiedział zmiany w ubezpieczeniu osoó duchownych. Rozmowy z rządem są prowadzone w trybie konkordatowym. 16 maja odbędzie się kolejne spotkanie rządowej i kościelnej grupy roboczej. Rozmowy dotyczące szczegółów rozwiązania są ciągle w toku i nie wiadomo, kiedy się skończą. Jedynym ustaleniem przyjętym przez obie strony, jest w tym momencie jest wysokość odpisu podatkowego – 0.5%.

W kontekście tej kwestii bp Polak zwócił uwagę na defensywny charakter narracji kościelnej w mediach. Ciagle bronimy się przed różnymi zarzutami, potrzebna jest nam w tej kwestii zmiana (na wzór zaprezentowanego przez KAI Raportu o Finan- sach Kościoła), czyli ofensywne wyjście w kierunku pytań i wątpliwości, funkcjonujących w mediach.

Sekretarz Episkopatu przedstawił także przewidywane zasady podziału środków z nowego funduszu. Pieniądze z tego funduszu nie mogą być wykorzystane jedynie na ubezpiecznia duchownych, ale także na cele społeczne, charytatywnie i konserwatorskie. Nastepnie odpowiedział na pytania uczestników spotkania.

Eucharystii pierwszego dnia spotkania przewodniczył ks. Wiesław Lechowicz, który wygłosił homilię. Bp Lechowicz przedstawi także popołudniu swoją ocene posługi duzszpasterskiej wśród Polonii zagranicznej.

Program spotkania przewiduje podjęcie problematyki wierności Bogu w powołaniu zakonnym. Zostaną wygłoszone trzy refeaty (p. Henrietty Gotte, Cisi bohaterowie wiary – o prześladowaniach chrześcijan w okresie stalinizmu w Związku Sowieckim, ks. Henryka Bolczyka o drodze wierności Bogu ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Oazowego oraz o. prof. dra hab. Henryka Pietrasa, rektora Ignatianium w Krakowie, który przedstawi teologiczny wymiar wierności Bogu w powołaniu zakonnym.

Oprócz tego przełożeni wybiorą dwóch nowych członków Konsulty wyższych przełożonych, zajmą się udziałem wspól- not zakonnych w zbieraniu podpisów w ramach Europejskiej Inicjtywy Obywatelskiej „Jeden z nas” oraz rozważą propozy- cję Konsulty, by przed jubileuszem 1050-cia Chrztu Polski powtórzyć pergrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Na zakończenie obrad ich uczestnicy udadzą się na chwile modlitwy do domu rodzinnego św. Maksymiliana Marii Kolbego, który urodził się w Zduńskiej Woli 7 stycznia 1894 roku.

Redakcja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda