Home WiadomościZ kraju 150. Zebranie Plenarne KWPZM w Niepokalanowie

150. Zebranie Plenarne KWPZM w Niepokalanowie

Redakcja

W poniedziałek 16 maja br. Rozpoczęło się w Niepokalanowie się 150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Poprzedziło je spotkanie Konsulty KWPZM, która w poniedziałek 15 maja między innymi postanowiła zorganizować dla osób konsekrowanych dzień postu i pokuty w intencji pokoju na świecie w dniu 2 czerwca oraz na wniosek przewodniczącego ks. Dariusza Wilka CSMA wybrała ks. Dariusza Bartochę SDB na sekretarza gen. KWPZM zaś o. Roberta Wawrzenieckiego OMI na ekonoma Konferencji. Ten wybór będzie jeszcze wymagał potwierdzenia ze strony zebrania plenarnego KWPZM, co dokona się podczas obecnej sesji.

Na początku zebrania plenarnego gwardian Niepokalanowa o. Mariusz Słowik przywitał wszystkich w kaplicy zbudowanej w 1927 r., która obecnie jest sanktuarium Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po tym krótkim wstępie rozpoczęła się modlitwa Jutrzni połączona z medytacją ks. Marcina Chrząszcza FDP, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Orionistów w Warszawie, który w nawiązaniu do postaci św. Alojzego Orione, założyciela Orionistów, którego rocznica kanonizacji, dokonanej przez św. Jana Pawła przypada właśnie 16 maja, przedstawił początki wspól- noty Orionistów w Polsce. Obchodzą oni bowiem 100-lecie obecności w Polsce. W dugiej części medytacji opowiedział o wyjątkowej posłudze charytatywnej Orionistów w wielu ośrodkach w Polsce.

Po wspólnej modlitwie Ks. Dariusz Wilk przywitał zebranych oraz przedstawił nowo wybranych przełożonych wyższych, których w ostatnim półroczu przybyła rekordowa liczba 14 nowo wybranych i 5 potwierdzonych na urzędzie. Podziekował także o. Grzegorzowi Bartosikowi, prowincjałowi warszawskiej prowincji Franciszkanów za gościnne przyjecie przełożonych wyższych w Niepokalanowie.

Pierwszy dzień obrad zebrania plenarnego jest poświęcony dyskusji nad tematem „Przekaz wiary: język i przestrzenie”. Wprowadzeniem do dyskusji było wystąpienie redaktor Anety Liberackiej z portalu Stacja7. We wstępie nawiązała ona do fragmentu adhortacji apostolskiej papieża Franciszka z 25 punktu „Evangelii Gaudium” Bądźmy we wszystkich regionach ziemi w permanentnym stanie misji.

Dużą część swojej wypowiedzi poświęciła relacjom między sztuczną inteligencją a współczesnymi ludźmi. Podkreślała, że nie możemy ulegać logice komputerowych algorytmów. Mamy nad nimi ogromną przewagę, bo możemy kochać, otoczyć przyjaźnią, zrozumieniem i dobrocią, czego sztuczna inteligencja nigdy nie będzie umiała. Podkreślała jednak z wielkim przekonaniem, że na tym nowym kontynencie jakim jest przestrzeń wirtualna musimy być obecni i tam podejmować ewangelizację. Jak to można robić pokazała na przykładzie Stacji 7 i jej inicjatyw.

Eucharystii odprawionej o godz. 11 w bazylice w Niepokalanowie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W homilii odwołując si e po postaci świętych: Andrzeja Boboli, Franciszka z Asyżu i Maksymiliana Kolbego zachęcał przełożonych zakonnych by wpatrując się w znaki czasu i odczytując na nowo charyzmaty swoich wspólnot działali w jedności, współpracując realnie na polu nowej ewangelizacji, potrzebnej całemu Kościołowi.

Po Eucharystii wszyscy udali się do refektarza klasztoru niepokalanowskiego, aby wspólnie ze wspólnota tego domu ŚW. Maksymiliana spożyć południowy posiłek.

Trwająca aktualnie sesja popołudniowa rozpoczęła się od kontynuacji wystąpienia p. Anety Liberackiej. Zaraz potem planowana jest dyskusja panelowa, która ma zająć całe popołudnie.

okm

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda