Bernardyni – zjazd gwardianów

W dniach 26 – 27 kwietnia odbył się zjazd gwardianów i przełożonych bernardyńskiej Prowincji Niepokalanego Poczęcia N.M.P.  Pierwsze spotkanie miało miejsce w Krakowie i było poświęcone przede wszystkim kultowi świętych i błogosławionych.

O. Krystian Olszewski przypomniał kilka rocznic przypadających w tym roku. Mija 50 lat od ogłoszenia bł. Władysława patronem Warszawy. Z tej okazji każdego 4. dnia każdego miesiąca odprawiana jest w kościele św. Anny w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu Msza św. z kazaniem. W bieżącym roku przypada też 15. rocznica kanonizacji św. Jana z Dukli oraz  5. rocznica kanonizacji św. Szymona z Lipnicy. Ponadto w roku 2014 bochodzić będziemy 600-lecie urodzin św. Jana z Dukli, o czym przypomniał kustosz dukielski o. Micheasz Okoński. To pierwsze spotkanie zostało zakończone sprawozdaniem ekonoma Prowincji, o. Marka Kurpiela.

Po południu kustosz krakowski o. Fidelis Maciołek omówił stan prac renowacyjnych w kościele oraz planowanych inwestycji. Po południu wszyscy udali się do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wieczorem odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym rekreacja z braćmi klerykami i juniorystami.

Drugi dzień zjazdu rozpoczął się wspólną modlitwą i Eucharystią w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Przed południem omówiono sprawy związane z remontami, które trzeba systematycznie przeprowadzać w naszych zabytkowych kościołach i klasztorach. O. Bolesław Opaliński, gwardian z Alwerni i przewodniczący komisji remontowo-budowlanej podkreślił potrzebę konsultowania z różnymi specjalistami planowanych prac. Obecny  był też o. Cyprian Moryc, który przypomniał, że pod opieką bernardynów jest wiele bezcennych obiektów, głównie barokowych.

Po obiedzie odbyło się ostatnie spotkanie, podczas którego omówiono sprawy bieżące poszczególnych wspólnot.

Za: www.bernardyni.com