Home WiadomościZ kraju 18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej – „W Twoich rękach”

18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej – „W Twoich rękach”

Redakcja

Od 12-14 października odbyło się już 18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, które przebiegało pod hasłem: W Twoich rękach. Zgromadziło ponad 660 osób z czterech krajów: Polski, Węgier, Czech, i Białorusi w murach Liceum oraz Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów w Krakowie. 

Oparte było na trzech filarach: pełnoletności, czyli brania odpowiedzialności za swoje czyny i przyszłość, 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz podsumowanie Pijarskiego Synodu Młodych.

Spotkanie otworzył o. Tomasz Abramowicz SP. Następnie zaprezentowano filmy przygotowane przez placówki na temat patriotyzmu. Młodzi przeprowadzili wywiady z weteranami II wojny światowej, żołnierzami AK, ludźmi, którzy urodzili się w trakcie wojny. Pierwszy dzień zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu, którą poprzedziła konferencja o. Grzegorza Misiury SP. Usłyszeliśmy na niej, jak piękni jesteśmy w oczach Pana Boga, a jak nam jest ciężko to dostrzec w sobie. O oprawę muzyczną zadbał zespół muzyczny stworzony z uczestników spotkania pod kierunkiem p. Gabrieli Wąsacz, który towarzyszył wszystkim wydarzeniom.

Drugi dzień zaczął się od konferencji o. Piotra Wiśniowskiego SP, który zachęcał młodych, aby wzięli Kościół w swoje ręce, bo to od młodych zależy istnienie Kościoła istnienie wspólnot, które go tworzą. Następnie o. Jacek Wolan SP wraz z Katarzyną Barnaś i Rafałem Cyconiem podzielili się swoim doświadczeniem i wnioskami, jakie zostały wypracowane podczas Pijarskiego Synodu dla Europy w Salamance. Głos zabrał również o. Lehel Molnar SP z Węgier, który uczestniczył w organizacji tego spotkania. Było to wprowadzenie do pracy w grupach, które było podsumowaniem spotkań lokalnych w placówkach. Kolejnym punktem było spotkanie z historią. Były to wycieczki w historyczne miejsca Krakowa tj. Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej czy Cmentarz Rakowicki. Podczas popołudniowej Eucharystii kazanie wygłosił neoprezbiter o. Lehel, który mówił o rozeznania powołania w sowim życiu. Wieczorem tradycyjnie odbył się Przegląd Piosenki Pijarskiej oraz zabawa chrześcijańska. Dzień zakończył się uwielbieniem, które poprowadzili klerycy: Przemysław Kołacki i Maciej Lewczuk. Niedzielna Eucharystia odbyła się w pijarskiej parafii Matki Bożej Ostrobramskiej na Wieczystej, której przewodniczył i kazanie wygłosił o. Piotr Jałako SP. O oprawę muzyczną zadbało Duszpasterstwo Akademickie Pijarów oraz uczestnicy SMP. 

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda