Home WiadomościZ kraju 200 lat Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP z Gandino

200 lat Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP z Gandino

Redakcja

3 grudnia 1818 r. sługa Boży ks. Franciszek della Madonna założył Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Niepokalanej Maryi Panny z Gandino. 14 października 2018 r. podczas uroczystej Mszy Świętej w Nurcu-Stacji świętowano 200. rocznicę tego wydarzenia.

W świątyni licznie zebrali się księża, klerycy,  parafianie, zaproszeni goście oraz siostry Urszulanki z dwóch polskich domów zakonnych w Nurcu-Stacji oraz Legionowie. Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny ks. prał. Tadeusz Syczewski, jako wysłannik ks. biskupa Tadeusza Pikusa.

W homilii, nawiązując do historii o bogatym młodzieńcu, wskazał on na siostry jako wzór odpowiedzi na ewangeliczne wezwanie Jezusa: „Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!” (Mk 10, 21) Na końcu Mszy Świętej siostra Maria Franzoi podziękowała wszystkim, którzy okazują życzliwość zgromadzeniu. Z kolei ks. Piotr Klejzerowicz, miejscowy proboszcz, podziękował siostrom za wielki wkład jaki wnoszą w życie parafii, zarówno swoją działalnością, jak i modlitwą. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniły Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Po Eucharystii goście przenieśli się na uroczysty obiad do Domu Zakonnego „Betania”.

Założyciel zgromadzenia, sługa Boży ks. Franciszek della Madonna, proboszcz w parafii Gandino w północnych Włoszech, widział problem wielu młodych kobiet, które nie mają dostępu do edukacji. 3 grudnia 1818 r. założył dla nich szkołę podstawową, a nauczycielki, które chciały poświęcić się misji wychowania zjednoczył we wspólnocie zakonnej.

Siostry posługują dziś na całym świecie. Spotkamy je we Włoszech, Argentynie, Brazylii, Kenii, Erytrei, Etiopii oraz Polsce. Pierwsza Polska placówka powstała na terenie naszej diecezji, gdy w 1995 r. pierwsze siostry przybyły do Nurca – Stacji. Dzięki ciężkiej pracy i pomocy wielu dobrych ludzi, przekształciły stare, zaniedbane magazyny w dom rekolekcyjny „Betania”. Obecnie jest w nim około 50 miejsc noclegowych, kaplica, sala spotkań, a na zewnątrz znajduje się wielofunkcyjny plac z boiskiem sportowym. Jest to wspaniałe miejsce do odpoczynku, wyciszenia oraz spotkania z Panem Bogiem i drugim człowiekiem.

al. Rafał Oleksiuk

Za: drohiczynska.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda