Home WiadomościZ kraju 25 lat obecności Kapucynów w Kielcach

25 lat obecności Kapucynów w Kielcach

Redakcja

We wtorek, 4 października 2022, o godz. 18.30 świętowaliśmy 25-lecie pobytu Braci Kapucynów i parafii w Kielcach. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, biskup diecezjalny diecezji kieleckiej. Na Jubileusz oprócz miejscowego duchowieństwa przybyli: br. Rafał Pysiak – Wikariusz Prowincjalny, dawni bracia proboszczowie: Marek Metelica i Adam Sroka oraz inni.

Trzydniowe świętowanie rozpoczęliśmy w niedzielę, 2 października, słuchając podczas każdej Mszy św. kazań o naszym Patronie, które wygłosił br. Piotr Owczarz, gwardian kapucyńskiego klasztoru w Warszawie. 3 października po wieczornej Mszy św. odbyło się nabożeństwo „Transitus”, wspominające chwalebne przejście św. Franciszka z ziemskiego życia do domu Boga Ojca.

W swojej homilii bp Jan Piotrowski powiedział:

Dziękujemy Bogu za dar tych 25 lat, czyli 9125 dni w jakich realizujecie swoją misję ewangelizacyjną w Kościele kieleckim. Wasza wspólnota i parafia jest „wyjątkowa”. Jest wyjątkowa także poprzez swoją geografię w mieście, gdyż jest w środku ludzkiego życia, do niej prowadzą wszystkie drogi. Bracia w niej posługujący są głosicielami Dobrej Nowiny, szafarzami sakramentów świętych. Życie tej wspólnoty ubogacają dziełami miłosierdzia. Nie są jakimiś nowoczesnymi społecznikami w centrum miasta, ale sługami Jezusa Chrystusa, który obdarza ich charyzmatycznym powołaniem. Ojcowie są blisko Jezusa Ukrzyżowanego, a łaska jaką On im daje, prowadzi parafialną wspólnotę do Boga, są także blisko wszystkich, w tym najmniejszych, zdesperowanych, odrzuconych. Srebrny Jubileusz bp Jan nazwał czasem łaski i wdzięczności Bogu oraz ludziom.

W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową dedykowaną Dobrodziejowi klasztoru biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi. Dzięki jego staraniom Kapucyni przybyli do Kielc. Gdy w maju 1997 roku władze miejskie w ramach zwrotu mienia przekazały diecezji kieleckiej ziemie, biskup Kazimierz Ryczan postanowił, że przy ulicy Warszawskiej 33 swoje miejsce będą mieli Bracia Mniejsi Kapucyni. Już 30 listopada dokonano otwarcia i poświęcenia kaplicy, która pełniła rolę świątyni w nowo erygowanej parafii.

Uroczystości w świątyni zakończyła pieśń pochwały stworzeń św. Franciszka z Asyżu oraz Te Deum. Dalsza część spotkania jubileuszowego przebiegała na naszej auli parafialnej, w czasie którego były liczne przemowy, wspólne śpiewy, prezentacje multimedialne i wręczenie uczestnikom pamiątkowych podarunków przygotowanych specjalnie na wspomnianą okazję.

Bracia Kapucyni z Kielc

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda