Home WiadomościZ kraju 271 rocznica zatwierdzenia Zgromadzenia Redemptorystów

271 rocznica zatwierdzenia Zgromadzenia Redemptorystów

Redakcja

25 lutego redemptoryści obchodzą 271 rocznicę (1749 r.) zatwierdzenia swojego Zgromadzenia przez Stolicę Apostolską. Zostało ono założone 9 listopada 1732 roku w Scala k. Neapolu przez św. Alfonsa Marię de Liguori (1696-1787). Jego celem jest iść za przykładem Jezusa Chrystusa i głosić Dobrą Nowinę o przeobfitym odkupieniu ludziom najbardziej opuszczonym duchowo, a szczególnie ubogim.

Do realizacji tego celu Założyciel opracował specjalny program misji ludowych. Mottem Zgromadzenia są słowa: „Obfite u Niego odkupienie”. Strojem redemptorystów jest czarny habit przepasany płóciennym pasem z różańcem oraz szeroka biała koloratka nakładana na kołnierz.

Po kilkunastu latach prowadzenia misji ludowych i renowacji misyjnych w różnych miejscowościach Królestwa Neapolitańskiego oraz nauczania i sprawowania sakramentów we własnych kościołach lub kaplicach redemptoryści posiadali już 4 wspólnoty w miejscowościach: Ciorani, Pagani, Deliceto i Materdomini.

W marcu 1748 roku, kiedy powstały odpowiednie warunki, aby zwrócić się do Stolicy Apostolskiej o uznanie Instytutu, Alfons Liguori napisał list do papieża z prośbą, aby mógł przedstawić propozycję Reguły nowego Zgromadzenia. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi o. Liguori, przy pomocy ojców Sportellego, Mazziniego i Villaniego, przygotował „Streszczenie Reguł” do przekazania papieżowi. W pierwszym jego artykule tak określił ideę Zgromadzenia: „Jedynym celem będzie iść za przykładem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa w głoszeniu słowa Bożego ubogim, jak on sam o sobie powiedział: posłał mnie głosić Ewangelię ubogim”.

9 listopada o. Andrzej Villani i brat Franciszek Tartaglione wyruszyli do Rzymu z dokumentami koniecznymi do rozpoczęcia negocjacji w celu zatwierdzenia Reguły. Po wielu rewizjach (włącznie ze zmianą pierwotnej nazwy Zgromadzenia z „Najświętszego Zbawiciela” na „Najświętszego Odkupiciela”), Kongregacja Watykańska ds. Soboru wydała pozytywną opinię i skierowała wniosek do papieża. 25 lutego 1749 roku papież Benedykt XIV listem apostolskim „Ad pastoralis dignitatis fastigium” zatwierdził Zgromadzenie Redemptorystów i jego Regułę. Papieskie zatwierdzenie przyczyniło się do wzrostu liczby powołań do nowego Instytutu.

Obecnie redemptoryści wypełniają swoją misję w Kościele poprzez głoszenie misji ludowych i rekolekcji parafialnych, a także poprzez misje zagraniczne. Prowadzą również duszpasterstwo parafialne i sanktuaryjne oraz specjalistyczne rekolekcje dla duchowieństwa, osób zakonnych i świeckich. Szczególnym zadaniem redemptorystów jest szerzenie kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Redemptoryści polscy podejmują także apostolstwo pióra prowadząc wydawnictwo i kwartalnik teologiczno-duszpasterski „Homo Dei”, rocznik naukowy „Studia redemptorystowskie” oraz Redemptorystowski Portal Kaznodziejski. Od ponad 28 lat rozwijają w Polsce apostolat i oddziaływanie religijno-społeczne poprzez Radio Maryja, TV Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. Prowincja Warszawska prowadzi również własne Wyższe Seminarium Duchowne w Tuchowie, a także posiada nowicjat w Lubaszowej i postulat w Bardzie.

Zgromadzenie Redemptorystów liczy obecnie prawie 5000 członków posługujących w 82 krajach na całym świecie. Polska prowincja, której władze znajdują się w Warszawie, liczy 309 kapłanów, 13 braci, 26 kleryków oraz 7 nowicjuszy i 3 postulantów w 24 domach w kraju i 9 za granicą. Oprócz tego poza granicami Polski w kilkunastu krajach pracuje 56 polskich redemptorystów, którzy należą do innych prowincji. Dom generalny Zgromadzenia znajduje się w Rzymie.

Za: redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda