Home WiadomościZ kraju 28. Ogólnopolskie Spotkanie Trzeźwościowe w Licheniu

28. Ogólnopolskie Spotkanie Trzeźwościowe w Licheniu

Redakcja

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, przewodniczył głównej Mszy św. celebrowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w związku z 28. Ogólnopolskimi Spotkaniami Trzeźwościowymi w Licheniu Starym (24.07).

Sobotni poranek rozpoczęła droga krzyżowa, której rozważaniom towarzyszyły świadectwa osób uzależnionych. W trakcie otwarcia 28. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych ks. Zbigniew Borkowski MIC, nowy dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym powiedział: – „Gdy was widzę, raduje się serce, że jest nadzieja, że jest życie, że jest siła, moc! Jeden dla drugiego jest wsparciem. Witajcie w domu!” Z kolei ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, dziękując za przybycie po rocznej nieobecności spowodowanej pandemią koronawirusa powiedział, że spotkanie osób uzależnionych w Licheniu, u stóp Matki Bożej, jest znakiem tęsknoty za wolnością. – „Wasza obecność jest znakiem dla całej Polski. Potrzeba mocnego znaku, by wzbudzić nadzieję, że możliwa jest wolność, lepsze, inne życie, bycie człowiekiem szczęśliwym. Pan Bóg chce, abyśmy takimi byli – wolnymi i szczęśliwymi”.

Tradycją Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych jest przyznawanie nagrody “Pelikana” dla osób zasłużonych dla ruchu trzeźwościowego. Tegorocznym laureatem został ks. dr Marek Dziewiecki. Kapłan diecezji radomskiej jest doktorem psychologii, który w przeszłości został odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest także autorem licznych książek z dziedziny psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie, profilaktyki i terapii uzależnień oraz nagrań, audycji, artykułów przekazujących prawdę o miłującym Bogu.

Podczas Mszy o  godz. 14.00 modlono się w intencji zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy “odeszli na wieczny mityng”. Liturgii przewodniczył ks. Zbigniew Borkowski MIC. W homilii powiedział, iż ci, którzy odeszli do Pana, patrzą na nas z perspektywy wieczności. – “Nie chciejmy zmarnować swojego życia, pozwólmy się ożywiać Słowem Bożym! Wszystko, dopóki żyjemy, jest w naszych rękach, możemy być pszenicą, nie chwastem. Jesteśmy bezcenni w oczach Pana Boga, każdy jest przez Niego umiłowany!”

Centralnym momentem  dzisiejszego dnia była uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
Witając pielgrzymów zgromadzonych na wieczornej Eucharystii, ks. Janusz Kumala MIC powiedział, że „Polska potrzebuje Lichenia, chociaż na ten jeden dzień w roku”. Wyrazem tego przekonania jest dzisiejsza obecność tak wielu osób uzależnionych, ich rodzin i przyjaciół w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym, za którym tęsknią i do którego chętnie wracają.

W homilii bp Tadeusz Bronakowski zachęcał do trwania przy Bogu. Idealnie w takie postanowienie, zdaniem biskupa, wpisuje się tegoroczne hasło Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych – OŻYWIENI SŁOWEM. – „Posłuszeństwo Słowu Boga przynosi życie. Odrzucenie Jego Słowa jest drogą wiodącą do śmierci”.
Mówił także o pielgrzymce do Ojczyzny św. Jana Pawła II. – „W 1991 roku po raz czwarty przybył do naszego kraju papież Jan Paweł II, aby wskazać drogę, którą powinniśmy podążać; aby jako duchowy i moralny przewodnik ostrzegać nas przed niebezpieczeństwami”.

Jako niezachwiany fundament życia, biskup Bronakowski wskazywał na Boże przykazania, które nigdy nie tracą na aktualności. – „To najważniejsze zasady ludzkiego życia. Musimy pokochać i uszanować przykazania; uszanować i traktować jak najlepszą pomoc w najtrudniejszych życiowych wyborach. Tuż po tej pielgrzymce, od 1992 roku, do Lichenia zaczęli przyjeżdżać ludzie, aby szukać Boga, powstawać i oczyszczać się z niewoli grzechu” – powiedział biskup.

Mówiąc o programie 12 kroków podkreślił, że ma on swoje korzenie w Ewangelii, a sama liczba symbolizuje doskonałość i ukazuje cel ludzkiego istnienia. Biskup Bronakowski wyraził także ogromną radość z faktu, że księża marianie posługujący w licheńskim sanktuarium podejmują się trudu organizacji tak dużego przedsięwzięcia, jakim są Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe.  

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przywołał też postać kard. Stefana Wyszyńskiego, którego opóźnioną beatyfikację będziemy obchodzić w tym roku mówiąc, iż był on wielkim orędownikiem trzeźwości.

Przed zakończeniem Eucharystii ogłoszono hasło przyszłorocznych Ogólnopolskich  Spotkań Trzeźwościowych – CHCIANI I KOCHANI.

Przy okazji tegorocznego Mityngu pod gwiazdami stu osobom wręczono medale za dwadzieścia pięć lat trzeźwości. Po Mszy św. zostały wznowione poszczególne mityngi rozsiane w różnych punktach licheńskiego sanktuarium, które potrwają do późnych godzin nocnych. Przez całą sobotę osoby uzależnione mogły także nabyć fachową literaturę na stoiskach zlokalizowanych na placu za bazyliką, przy głównym wejściu do Muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego.

Warto dodać, że w trakcie wieczornej Mszy św. 28 par świętowało rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa i odnowiło przyrzeczenia złożone w dniu ślubu. Obrzęd ten jest celebrowany w sanktuarium w każdą sobotę.
28. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe zakończy w niedzielny poranek Msza św. o godz. 7.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej oraz ostatnie spotkanie z ks. Markiem Dziewieckim pt. „Nie ma końca, czyli o tym że zawsze jest nadzieja na zmianę”.

Za: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda