Home WiadomościZ kraju 3 maja, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na warszawskich Siekierkach

3 maja, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na warszawskich Siekierkach

Redakcja

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach zgromadziły wielu parafian i pielgrzymów, pomimo zimnej, deszczowej pogody.

Sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył i homilię wygłosił jezuita z Sanktuarium MB Łaskawej o. dr Zdzisław Wojciechowski TJ.

W koncelebrze uczestniczyli: dziekan dekanatu wilanowskiego o. dr Kazimierz Lorek CRSP, pallotyn , ks. S. Rudziński SAC z Ołtarzewa , kapucyn z Miodowej , o. Tomasz Juńczyk OFM Cap oraz franciszkanin z Zakroczymskiej, o. Marian Jarząbek OFM Conv , narodowy asystent Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

W homilii o. Wojciechowski przypomniał, że Maryja objawiła się na tym miejscu małej dziewczynce w czasach strasznej wojny i okupacji niemieckiej, kiedy życie człowieka dla okupanta nic nie znaczyło i w każdej chwili można było je stracić

Za najbiedniejszych i za najbardziej narażonych na natychmiastową utratę życia, tj. za małego Żydka i chłopca chorego umysłowo modliła się mała Władzia 3 go maja 1943 r. Po tej właśnie modlitwie ukazała się dziewczynce Maryja.

Nasza modlitwa za innych jest ważna , podkreślił kaznodzieja, dodając, że to Maryja jest nauczycielką modlitwy. Ona uczy nas układania relacji drugimi ludźmi, czego przykładem może być jej zatroskanie o brak wina w Kanie Galilejskiej i podejmowanie natychmiastowych działań w kierunku pomocy gospodarzom., W tym kontekście Maryja zachęca nas do wysiłku budowania ludzkich wspólnot i pielęgnowania wzajemnych relacji. Dzisiejszy świat próbuje zniszczyć dotychczasowy model rodziny, kreując nowe formy tzw.. małżeństw . Dlatego mamy modlić się o Boże Miłosierdzie dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i dla świata , ale też mamy dziękować Bogu za otrzymane dary i łaski. Do tego zachęcał nas św. Jan Paweł II w 1997 r. na Placu Piłsudskiego. Mamy uczyć się od Maryi, jak dziękować Bogu, ale też mamy często rozeznawać, co dobrego uczynił Bóg w moim życiu. Bóg działa dzisiaj, tak jak 2000 lat temu i dziękujemy Bogu przychodząc na Eucharystię i wierząc , że On nas nie opuści.

Po mszy Świętej został odmówiony akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej . Do godz.15..15 miała miejsce adoracja Najśw. Sakramentu w Kaplicy na Miejscu Objawień . Modlitwy w czasie adoracji animowała p. Władysława Papis.

Odpustowe uroczystości uświetniły poczty sztandarowe tercjarzy franciszkańskich przybyłych z całej Warszawy , m.in. z Zakroczymskiej, Miodowej, Czerniakowa i Mokotowa.

Przybyły siostry zakonne , w tym nazaretanki z zasłużoną dla Sanktuarium ponad dziewięćdziesięcioletnią siostrą Iloną, O. Tadeusz Suślik SchP – proboszcz Parafii oraz kustosz Sanktuarium informuje, że obecnie parafia przezywa jubileusz 10 lecia Pijarskiego Gimnazjum.

W najbliższych dniach odbędą się uroczystości związane z jubileuszem. Obecne będą władze zakonne wraz z generałem Zakonu Pijarów . Jubileuszowej mszy świętej w dniu 10 maja przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce, J.E . abp Celestino Migliore.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda