Home WiadomościZ kraju 33. Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze

33. Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Redakcja

Na Jasnej Górze trwa 33. Forum Szkół Katolickich. Tegorocznym mottem są słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości..”. Doroczne spotkanie gromadzi dyrektorów, nauczycieli i wychowawców ze szkół katolickich z całej Polski. Poprzedza je Konferencja Dyrektorów.

W rozmowie z @JasnaGóraNews bp Marek Mendyk, Asystent Rady Szkół Katolickich z ramienia KEP, powiedział, że przesłanie, z jakim przyjeżdża do dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich to wsparcie dla nich, by nie tracili Ducha i mieli nadzieję. – By mieli w sobie przekonanie, że Pan Bóg niczego człowiekowi nie zabiera, a jeśli czasem coś zabierze, to tylko po to, by potem dać człowiekowi więcej – podkreślił.
Asystent Rady Szkół Katolickich przyznał, że największym wyzwaniem dla szkół katolickich, jest nauczyć młode pokolenie pokory i umiejętności radzenia sobie z porażkami. – Młody człowiek musi uświadomić sobie, że życie to nie tylko przywileje i prawa; w jego pracę wpisane są również obowiązki, a także i kryzysy, które pojawiają się na tym etapie – podkreślił. Biskup mocno zaakcentował rolę, właśnie porażek, w procesie wychowania młodego pokolenia i formacji człowieka – porażka będzie dla młodego człowieka przestrogą, będzie go motywować i umacniać – uzasadnił kapłan.

S. Patrycja Garbacka z Zarządu Rady Szkół Katolickich przyznała, że przygotowując forum, a w szczególności tematy konferencji, pod uwagę brane są bieżące potrzeby pedagogów, które wypływają z rozmów z nimi. – Obserwujemy rzeczywistość szkolną, ale też wsłuchujemy się w głos dyrektorów naszych szkół – powiedziała s. Patrycja. – W ostatnim czasie z wielką troską i niepokojem dyrektorzy podchodzą do kondycji psychicznej młodych ludzi – dodała. Siostra Garbacka podkreśliła także, że szkoły katolickie jeszcze nie doświadczają tych problemów; z różnych statystyk i opracowań wynika jednak, że temat jest palący. – Problem uwidacznia się coraz mocniej. Dzieciom coraz trudniej zmierzyć się z życiem – zauważyła przedstawicielka Zarządu Rady Szkół Katolickich. Jak wyjaśniła, podczas forum podjęte zostaną starania osadzenia tej tematyki w realiach. Z jednej strony, żeby szukać przyczyn takiego stanu rzeczy, ale przede wszystkim żeby móc stosować pewną profilaktykę i pomoc. – 2 tysiące lat chrześcijaństwa pokazało, że trzymanie się wartości ewangelicznych i chrześcijańskich, to droga pewna i skuteczna, choć nie wszyscy to dostrzegają – przypomniała s. Patrycja. Podkreśliła też, że obecnie, zwłaszcza w social mediach, toczy się walka o młodego człowieka. – By człowiek miał do czego wracać i w trudnych sytuacjach na kim się oprzeć, to właśnie to świadectwo musimy przekazać – podkreśliła, posiłkując się również statystyką świadczącą, pomimo znaczącego niżu demograficznego, o zdecydowanym wzroście liczby kandydatów do szkół katolickich.

Ks. Andrzej Rolnik, dyrektor Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych im. św. Dominika Savio w Zabrzu, również zauważył tą prawidłowość. Przyznał on, że wielu uczniów rozpoczynających naukę, czy to w szkole podstawowej, czy w liceum, jako pierwszy powód wyboru placówki, podaje: „ponieważ jest to szkoła katolicka”. – Nawet w dzisiejszym świecie, kiedy widzimy, że mało młodzieży jest w kościele, mało młodzieży odwołuje się do wartości chrześcijańskich, to jednak widzą w tym wartość i dostrzegają, że odchodzenie od tych wartości nie jest dobre – podzielił się refleksją. Ks. Rolnik zauważył również naukę płynącą z faktów historycznych, z upadku cywilizacji, które nie szanowały i deprawowały człowieka. – Podkreślamy, że najważniejszą cząstką społeczeństwa jest rodzina – powiedział. – Szkoła pełni rolę wspierającą dla rodziców, pomaga wychowywać w wartościach, które są w rodzinie. Daje to pozytywny efekt – podkreślił dyrektor Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych.

Agnieszka Nejman, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Królowej Jadwigi w Częstochowie, przyznała, że kadra szkoły, jako osoby wierząca dba o to, by edukacja była na jak najwyższym poziomie. – Wychowanie w duchu katolickim i w duchu patriotyzmu jest tym, na co kładziemy w naszych szkołach mocny nacisk – podkreśliła. Dyrektor przyznała także, że dbanie o bezpieczeństwo dzieci jest jej szczególnie bliskie. – Chcemy szukać i znajdować najwłaściwsze drogi dla dzieci, by pomóc im w radzeniu sobie z trudnościami w ich codziennym życiu – dodała. Wyjaśniła także, że pomocne w osiągnięciu tego są główne założenia szkół katolickich, które nawołują do postrzegania ucznia całościowo. Pedagodzy nie tylko przekazują wiedzę, ale pomagają rozwijać się w kilku współgrających ze sobą sferach: intelektualnej, duchowej, moralnej i fizycznej.

Oprócz poruszanej tematyki, dla uczestników forum, ważne również było miejsce ich spotkania. – Jest to coroczne przybycie do Matki Bożej. Szczególnie dla osób spoza terenu okolic Częstochowy ma to ogromne znaczenie – zauważyła Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy. Zauważyła ona także, że spotkania takie są owocne, dając możliwość tworzenia wspólnoty, a atmosferze formacji także poprzez wysłuchiwane wykłady. – Jeśli formujemy serca i umysły, przekłada się to również na nasze życiowe postawy, pracę i życie osobiste – przyznała.

– Poza zdobyciem wiedzy, można nawiązać relacje – zauważyła s. Dorota Frąk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka w Warszawie. Przyznała, że spotykając innych dyrektorów szkół można podzielić się doświadczeniami. – Program zazwyczaj skonstruowany jest w taki sposób, aby odpowiadał na nasze, zapotrzebowania – dodała, przyznając jednocześnie, że wiedzę wyniesioną z forów, wykorzystać można w codziennym funkcjonowaniu szkoły.

Jak wynika z danych statystycznych z dnia 1. października bieżącego roku, w szkołach katolickich kształci się i wychowuje 74 664. uczniów. Od zeszłego roku ogólna liczba uczniów wzrosła o prawie pół tysiąca osób. Dla dyrektorów szkół katolickich jest to bardzo dobra informacja i potwierdzenie tezy, że w obliczu niżu demograficznego oraz kryzysu wiary wśród młodych, coś zaczyna się zmieniać w tej materii, a stając przed dużymi problemami współczesnego świata, ludzie rozwiązań zaczynają szukać w wartościach chrześcijańskich, w których wychowywać pragną młode pokolenie.

Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda