Home WiadomościZ kraju 33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Redakcja

29 lipca 2020 r. rozpoczęło się 33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku po raz pierwszy w 33-letniej historii wydarzenia jest ono transmitowane online bez udziału uczestników. Hasłem tegorocznego spotkania jest „Tożsamość”.

Do udziału w spotkaniu zarejestrowało się ponad 1000 uczestników z Polski i zagranicy. O. Marcin Drąg wraz z braćmi odpowiedzialnymi za Spotkanie zaplanowali w programie codzienne Eucharystie wraz z homilią, nabożeństwa, transmisje live z zaproszonymi gośćmi: Wojciechem Modestem Amaro, biskupem o. Edwardem Kawą oraz Marcinem i Moniką Gomułkami z kanału „Początek Wieczności”, koncert franciszkańskiego zespołu Fioretii czy spotkania w grupach.

W tym roku mimo zmienionej formuły Spotkania w programie pojawiło się również wiele nowości. Robimy wszystko, by być jak najbliżej naszych uczestników i jak najpełniej oddać atmosferę FSM-u. Dlatego chcemy zabrać ich za kulisy Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Będziemy starali się pokazać i opowiedzieć im o miejscach, których być może jeszcze nie znają, bo są trudno dostępne lub za którymi tęsknią cały rok – mówi Marta Górka, rzecznik Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

W czwartkowy poranek pierwszy zaproszony gość Wojciech Modest Amaro – jeden z najbardziej utytułowanych szefów kuchni na świecie, dzielił się z uczestnikami FSM-u swoim świadectwem nawrócenia. Opowiadał o tym, jak wygląda jego codzienne życie z Bogiem oraz droga odkrywania własnej chrześcijańskiej tożsamości. Gość spotkania zostawił dla widzów przesłanie: Podobaj się Bogu. Zacznij zabiegać o to, żeby się Jemu podobać. Nie przejmuj się tym, czy inni będą klepać cię po plecach. Główny focus w naszym życiu powinien iść w stronę Boga, bo On widzi w ukryciu. Staraj się małymi krokami, w zwykłej codzienności, poprzez swoją gorliwość do modlitwy, do Eucharystii, do bycia z drugim człowiekiem – taka jak ona dzisiaj jest. I zobaczysz jak On Cię prowadzi, bo jesteś w centrum Jego uwagi. Bóg odpowie w swoim czasie, o ile ty zgodzisz się na to, że ta droga jest zgodna z Jego wolą – zakończył.

Podczas Eucharystii o. Mariusz Kozioł przypominał nam w swojej homilii, że św. Franciszek również szukał swojej tożsamości: Św. Franciszek widział siebie na początku jako syna kupca. Próbował także tożsamości rycerskiej. Trochę chciałby być śpiewakiem, trubadurem. Ale tak najgłębiej odkrył kim jest, kiedy zaczął rozmawiać z Jezusem, kiedy patrzył na krzyż San Damiano. Nagle zaczynał rozumieć kim jestem, do czego jestem powołany. Tak narodził się św. Franciszek, którego znamy.

33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpoczęło się w środę 29 lipca Mszą Świętą o godzinie 18:00, a zakończyło w sobotę 1 sierpnia o 22:00 Apelem Maryjnym. Wydarzenie odbywało się w formie on-line bez stacjonarnego udziału uczestników.

Za: franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda