Home WiadomościZ kraju 40. Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego

40. Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego

Redakcja

40. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Cudownego Medalika – Apostolatu Maryjnegotrwa na Jasnej Górze w dniach 24-25 lipca. Tegoroczne hasło stanowią słowa: 'Maryja niewiastą Eucharystii’. W pielgrzymce pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, uczestniczy, według organizatorów, ok. tysiąca osób. Dwudniowe spotkanie ma podwójnie jubileuszowy charakter – upamiętnia 40. rocznicę odrodzenia Stowarzyszenia Cudownego Medalika w Polsce oraz 190. rocznicę objawień Matki Bożej.

Na Jasną Górę przybyły osoby, które nie tylko osobiście doznały szczególnych łask za przyczyną 'cudownego medalika', ale które także na co dzień zaangażowane są w propagowanie noszenia medalika z wizerunkiem Maryi jako znaku wiary chrześcijańskiej i pobożności maryjnej.

Apostolat Maryjny wyrasta ze Stowarzyszenia Cudownego Medalika, który należy kojarzyć z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r. Maryja poleciła wybić medale według określonego wzoru. Za ich pośrednictwem wierni otrzymywali wiele łask, dlatego zaczęto o nich mówić 'cudowne medaliki'. Do Polski Stowarzyszenie Cudownego Medalika zostało przeniesione na początku XX w. Po II wojnie światowej, wskrzesił je w 1980 r. ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, dając Stowarzyszeniu nazwę Apostolat Maryjny.

„Pielgrzymujemy w tym roku po raz 40. na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej za dar 'cudownego medalika', który objawiła 27 listopada 1830 r. w Paryżu, w domu macierzystym sióstr miłosierdzia. I dzisiaj właśnie dziękujemy za 190 lat pojawienia się matczynej miłości, wyrytej tak pięknie na 'cudownym medaliku' – opowiada ks. Jerzy Basaj, dyrektor krajowy Stowarzyszenia Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego – Każdego roku przyjeżdża tutaj na Jasną Górę prawie 4 tys. osób, w tym roku przyjechało ok. tysiąca, więc niech każdy słuchający wyrobi sobie zdanie, jak ten Covid-19 przestraszył człowieka”.

„Przyjechaliśmy pod hasłem, które zawsze wpisujemy w rok duszpasterski ogłaszany w Kościele polskim: ‘Maryja niewiastą Eucharystii’. W życiu każdego apostoła to hasło wpisuje się bardzo prosto, na miarę swoich możliwości apostołowie niemal codziennie uczestniczą w szczycie życia każdego chrześcijanina, jakim jest Eucharystia. A niewątpliwie Matka Boża, która wydała na świat Jezusa Chrystusa, choć w żadnych dokumentach nie ma, że uczestniczyła w Wieczerniku podczas ustanawiania Eucharystii, ale była w Wieczerniku trwając na modlitwie przed zesłaniem Ducha Świętego. I w ten sposób starają się apostołowie maryjni nosić Ją w sercu, tak jak Ona nosiła pod swoim sercem Jezusa, czyli była, można tak powiedzieć, pierwszą monstrancją i tabernakulum dla Pana Jezusa” – podkreśla ks. Jerzy Basaj.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona o godz. 11.30 na Szczycie, podczas której nastąpiło uroczyste przyjęcie nowych członków do Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy kielecki.

Pielgrzymów witał w imieniu Jasnej Góry o. Rafał Wilk, podprzeor klasztoru jasnogórskiego. „Niech czas pielgrzymowania i czas Eucharystii sprawowanej w sanktuarium przyniesie błogosławione owoce w waszym życiu – mówił o. podprzeor – Niech was umocni do dawania świadectwa waszej wiary w środowiskach, w których żyjecie, pracujecie, studiujecie, uczycie się. Niech wasze życie, drodzy pielgrzymi, będzie pełne Bożego pokoju, niech będzie błogosławione”.

W homilii bp senior Paweł Socha z diec. zielonogórsko-gorzowskiej, który należy do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, mówił: „Przesłanie Matki Najświętszej jest następujące – świadectwo. Powinniśmy nosić ‘cudowny medalik’. Dlaczego? Dlatego, że historia 190. lat dowiodła, iż tam, gdzie on się znajduje – w mieszkaniu, w aucie, w różnych miejscach, a kiedy my się naprawdę modlimy na różańcu, modlimy się do Matki Bożej, jesteśmy po prostu bardzo bezpieczni duchowo. Fizycznie mogą się zdarzyć różne rzeczy, ale mamy w sobie taki pokój wewnętrzny, że ktoś nas bardzo, a bardzo kocha. Choćby mi się nie wiem, co stało, to swoim płaszczem macierzyńskim mnie otuli. W naszym życiu nie chodzi o to, żeby znikło cierpienie – ono nie zniknie. Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli, że ktoś temu cierpieniu naszemu nadaje głęboki sens zbawczy”.

Msza św. na kanale YouTube Jasnej Góry

Wczoraj, na rozpoczęcie spotkania, została odprawiona Msza św. w bazylice i Droga Krzyżowa na Wałach. Pielgrzymi modlili się wieczorem na Apelu Jasnogórskim przed Cudownym Obrazem, po którym rozpoczęło się nocne czuwanie.

W sobotę pielgrzymi zgromadzili się na placu jasnogórskim. Wspólnie odśpiewano Hymn Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Pielgrzymi odmówili Modlitwę Różańcową, Nowennę do Matki Bożej Cudownego Medalika i wysłuchali konferencji bpa Mariana Florczyka o historii 'cudownego medalika'.

o. Stanisław Tomoń / BPJG
Za: jasnagora.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda