Home WiadomościZ kraju 40. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna w tym roku nie wyruszy na Jasną Górę

40. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna w tym roku nie wyruszy na Jasną Górę

Redakcja

40. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna nie wyruszy na Jasną Górę, ale odbędzie się w formie duchowej i w ramach wydarzeń stacjonarnych w Warszawie – poinformował jej przewodnik i rektor akademickiego kościoła św. Anny ks. Krzysztof Siwek.

Podkreślił, że decyzja podyktowana jest stanem epidemii i związanymi z nim ograniczeniami sanitarnymi, a także troską o zdrowie i życie pątników i tych, którzy ich przyjmują.

“Podjęliśmy taką decyzję z troski o zdrowie naszych gospodarzy, wszystkich naszych dobrodziejów, którzy przygotowują dla nas posiłki i z którymi spotykamy się na naszej drodze” – wyjaśnił w specjalnym komunikacie ks. Krzysztof Siwek.

Stwierdził, że w obecnej sytuacji organizatorzy pielgrzymki “nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim pielgrzymom zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego”.

“Nakładają one na organizatora szereg obowiązków trudnych do wyegzekwowania w realiach pielgrzymkowych, a także w przypadku wykrycia osoby zakażonej koronawirusem, odsyłają całą pielgrzymkę do kwarantanny instytucjonalnej” – zwrócił uwagę ks. Siwek.

Zapowiedział, że każdego dnia w kościele akademickim św. Anny w Warszawie odbędzie się msza św. o godz. 20.00, a następnie tradycyjny, pielgrzymkowy Apel Jasnogórski, których oprawę i prowadzenie zapewnią poszczególne grupy pielgrzymkowe.

“Dla wszystkich uczestniczących w 40. WAPM zostaną zapewnione ‘Przewodniki duchowe’ oraz inne materiały, które pomogą nam duchowo przeżyć pielgrzymkę” – zapewnił ks. Siwek.

Dodał, że oprócz transmitowania wydarzeń stacjonarnych organizatorzy planują także każdego dnia internetowe transmisje na żywo, w tym m.in. godzinki, konferencje, różaniec i “Koronkę do miłosierdzia Bożego”.

Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa akademickiej pielgrzymki to ok. 300 kilometrów – codziennie ok. 35-40 km w 5-6 etapach.

W WAPM idzie 18 grup, w tym jedna grupa wojska. Pielgrzymka przemierza szlak, przechodząc przez 52 parafii, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie m.in: przez Niepokalanów, Szymanów, Miedniewice, Smardzewice, a tuż przed Jasną Górą – Mstów i Przeprośną Górkę.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda