Home WiadomościZ kraju 444 lata obecności Jezuitów w Poznaniu

444 lata obecności Jezuitów w Poznaniu

Redakcja

18 maja rozpoczynają się obchody 444 lecia obecności Zakonu Jezuitów w Poznaniu. Przy okazji miejscowego jubileuszu w obchodach zostanie zaakcentowana tegoroczna 450 rocznica pojawienia się Towarzystwa Jezusowego w Polsce. Poznawanie historii Zakonu Jezuitów w naszym mieście prowadzi do odkrycia wielkiego wkładu Towarzystwa w tworzenie kultury, historii i architektonicznych zabytków miasta Poznania. Bez wątpliwości można powiedzieć, że gdyby nie jezuici, Poznań nie byłby miastem z taką renomą uniwersytecką, takim zapleczem szpitalnym oraz z tak pięknymi zabytkami, jak ma to miejsce dzisiaj.

Ideą organizowanych przez nas uroczystości jest przybliżenie spuścizny jezuickiej w wymiarze duchowym i kulturalnym – serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tych wydarzeniach.

18 maja 2014

11:00 – uroczysta Eucharystia w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Szewskiej w czasie liturgii zaproszony przez ojca Superiora Tadeusza Domerackiego SJ delegat Komitetu Roku Jubileuszowego – o.Krzysztof Dorosz SJ, wygłosi homilię oraz przybliży historię zakonu Towarzystwa Jezusowego.

12:00 – Koncert Zespołu 33 na placu przy ulicy Szewskie.

Odbywający się zaraz po Mszy św. koncert, będzie możliwością wspólnego wielbienia Pana Boga za otrzymane dary i 444 lata obecności jezuitów w Poznaniu. Istniejący od 2007 roku Zespół „33” w swojej nazwie pragnie zawrzeć to, co niemierzalne, co łączy się z kresem ziemskiego życia Jezus, co jest udziałem i wezwaniem dla wszystkich wierzących w Niego: Krzyż, czyli cierpienie oraz życie, czyli Zmartwychwstanie. Poprzez muzykę wyraża wdzięczność i uwielbia Boga w Synu i Duchu Świętym. Muzyka i teksty, zaczerpnięte niejednokrotnie z samego Słowa Bożego, powstały w kontemplowaniu Jego samego „twarzą do ściany” oraz w posłuszeństwie Słowu: „Śpiewajcie Panu pieśń nową” (Ps 33,3). Szczegóły [TUTAJ].

24 maja 2014

19:00 – spektakl Kazania Sejmowe ks. Piotra Skargi w wykonaniu aktora Jana Szczygła.

Piotr Skarga SJ– wybitny jezuita znany także z obrazu Matejki – miał ogromny wkład w historię Polski. Jego pełne pasji i zaangażowania kazania, które w wielu aspektach nie straciły swojej aktualności, zostaną zaprezentowane we fragmentach w znakomitej kreacji artystycznej doskonale wcielającego się w tę rolę aktora, Jana Szczygła. Szczegóły [TUTAJ].

20:00 – pokaz filmu: Śladami jezuitów w Poznaniu.

Po spektaklu zostanie zaprezentowany film stworzony specjalnie na tę okazję przez grupę organizującą jubileusz. Główną ideą filmu jest przybliżenie Poznaniakom tzw. „wielkiej i małej” historii jezuitów w naszym mieście. Podążając śladami jezuitów zobaczymy wspaniałe budynki kolegiaty oraz dotkniemy problemów ich obecnej siedziby. Film ma także na celu wskazanie i opisanie wybitnych jezuitów związanych z Poznaniem jak chociażby ks. Jakuba Wujka , ks. Kacpra Drużbickiego czy o. Czesława Białka.

20:30 – koncert Zespołu ARETE

Całość bloku artystycznego zakończy refleksyjny występ poznańskiego zespołu specjalizującego się w poezji śpiewanej. Grupa powstała w 2010 roku, wykonuje wyłącznie autorskie kompozycje, do których słowa i melodie tworzy założyciel formacji – Jerzy Struk. Nazwa zespołu pochodzi od słowa Areté (gr. αρετη) i oznacza cnotę, męstwo, stałe dążenie do doskonałości moralnej i dzielności etycznej. Szczegóły [TUTAJ].

RED./ kk

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda