Home WiadomościZ kraju 5 lat Krucjaty Różańcowej w Obronie przed Terroryzmem

5 lat Krucjaty Różańcowej w Obronie przed Terroryzmem

Redakcja

5 maja 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej uroczyście zainaugurowano nowe dzieło modlitewne – Krucjatę Różańcową w Obronie przed Terroryzmem. W chwili inauguracji minęło 5 miesięcy od beatyfikacji błogosławionych franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy stali się patronami tego dzieła. W uroczystościach uczestniczyło ponad 130 braci oraz wielu wiernych świeckich.

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. przez terrorystów z ugrupowania Świetlisty Szlak w peruwiańskim Pariacoto. W 2021 roku świętujemy więc nie tylko 5-lecie istnienia Krucjaty, ale także 30-lecie śmierci błogosławionych Męczenników z Pariacoto.

Odwaga Męczenników

Chociaż Krucjatę uroczyście zainaugurował o. Marian Gołąb, prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, a sami franciszkanie licznie się w nią włączyli, to sam pomysł zrodził się w sercach wiernych świeckich mieszkających w Belgii. Po zamachach terrorystycznych, jakie wstrząsnęły Belgią, Francją i innymi krajami Europy, grupa wiernych zaczęła się modlić różańcem w intencji pokoju i oddalenia groźby terroryzmu. Męczennicy z Pariacoto zginęli z rąk terrorystów, ale – wg relacji naocznych świadków tych wydarzeń – do końca zachowywali pokój serca, odwagę, ufali Bogu i nie dali się zastraszyć terrorystom. Mimo świadomości istniejącego zagrożenia, nie opuścili placówki misyjnej i powierzonych sobie ludzi. Odwaga Męczenników z Pariacoto zainspirowała ludzi tworzących nowe grupy różańcowe, którzy odczytali ją jako wskazówkę, by to właśnie błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego obrać za orędowników na trudne czasy terroryzmu i niepokoju, aby za ich wstawiennictwem prosić Boga o pokój i ochronę przed zamachami.

Różańce z relikwiami

W Kalwarii Pacławskiej o. Marian Gołąb OFMConv zwrócił uwagę na wielką potrzebę modlitwy o pokój, która – patrząc z perspektywy minionych 5 lat – nadal jest bardzo potrzebna. O. Marian powiedział wówczas: „Nikt z nas – jak poucza św. Paweł – nie żyje dla siebie i nikt dla siebie nie umiera, więc i my, myśląc o przyszłości naszej zakonnej wspólnoty, chcemy pamiętać, do czego zostaliśmy powołani i do czego wezwani w tym konkretnym momencie historii […] naznaczonym czytelnymi znakami, które winniśmy odbierać lub interpretować jako ważne drogowskazy, nadające kierunek naszym działaniom. Takim znakiem obecnego czasu jest zatrważający świat terroryzm i brak – tak bardzo upragnionego przez ludzi – pokoju. Nie trzeba było długo czekać, by zobaczyć, jak prosta wiara ludu Bożego potrafiła odczytać ten cenny dar Kościoła w osobach naszych świętych. Św. Maksymilian bardzo szybko stał się patronem i orędownikiem dla osób walczących o szeroko rozumianą godność każdego ludzkiego istnienia, a w bł. Zbigniewie i bł. Michale – zaledwie w kilka tygodni po ich beatyfikacji – niektórzy wierni, w zagrożonym przez terroryzm społeczeństwie, odkryli swych duchowych protektorów”.

Odpowiedzią franciszkanów na potrzeby wiernych było przygotowanie różańców z relikwiami II stopnia błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego (są to cząstki ich ubrań umieszczone w łączniku różańca). Obecnie do wiernych na całym świecie trafiło już 75 tys. takich różańców. 

O co chodzi w Krucjacie?

Każdy może zostać uczestnikiem Krucjaty i nie wymaga to jakichś specjalnych obrzędów i przygotowań. Krucjata bowiem jest dziełem duchowym, modlitewnym, a jej uczestnik jest zobowiązany jedynie do modlitwy różańcowej. Nie musi jednak odmawiać specjalnie jakiejś części różańca – wystarczy, że do już praktykowanej modlitwy różańcowej dołączy, za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto, intencję o Boży pokój na ziemi przez wyzwolenie ludzkości z grzechu nienawiści, rodzącego podziały między ludźmi i narodami oraz za ludzi zagrożonych różnymi formami terroryzmu.

Członkowie Krucjaty są także zachęcani – w miarę indywidualnych możliwości – do ofiarowanie postu lub uczynków miłosierdzia w intencjach pokoju, ochrony przed terroryzmem i nawiedzania Bazyliki św. Franciszka z Asyżu w Krakowie lub innych miejsc kultu błogosławionych Męczenników z Pariacoto. I chociaż dziś wielu z nas nie lubi albo boi się podejmować stałe zobowiązania, to warto przypomnieć, że warto podejmować duchowy wysiłek praktykowania dzieł modlitewnych, do jakich należy Krucjata. Ten sens ma konkretny wymiar duchowy – ponieważ stając się ludźmi modlitwy, ludźmi pokoju i dobra – zmieniamy świat wokół siebie. W Kalwarii Pacławskiej o. Marian Gołąb prosił zebranych: „Wróćcie do Boga, wracajcie do źródła prawdziwej miłości, gdyż tylko miłość jest twórcza. Pokój na świecie zapanuje wówczas, gdy miłość zagości w naszych sercach i odnajdziemy w niej godność własnego człowieczeństwa”.

Uczestnicy Krucjaty, którzy zdecydują się przesłać deklarację uczestnictwa (można ją przesłać w formie pisemnej lub mailowej na adres: “Krucjata Różańcowa w Obronie przed Terroryzmem”, ul. Hetmana Żółkiewskiego 14, 31-539 Kraków lub [email protected])otrzymają „Dyplom Uczestnika Krucjaty”. Obecnie oficjalnie już ponad 1600 osób przysłało swoje zgłoszenia, trzeba jednak pamiętać, że poza nimi wielu ludzi modli się o pokój za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto, bez zgłaszania formalnie swojego uczestnictwa w Krucjacie. Szczegółowe informacje dotyczące dzieła oraz lista miejsc, w których znajdują się relikwie pierwszego stopnia błogosławionych Michała i Zbigniewa, można znaleźć na stronie: www.krucjata.franciszkanie.pl.

Film w ośmiu wersjach językowych

W 2019 r. powstał film dokumentalny opowiadający o dziele Krucjaty w Obronie przed Terroryzmem oraz jej patronach, w reżyserii Dariusza Walusiaka. W filmie wykorzystano wiele unikatowych materiałów archiwalnych ukazujących życie Męczenników z Pariacoto, zamieszczono tam także zdjęcia z wizyty papieża Franciszka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w lipcu 2016 r., rozmowę z s. Bertą Hernández, zakonnica ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusa, świadka męczeńskiej śmierci franciszkanów oraz rozmowy z ich rodziną, braćmi zakonnymi. Na filmie można też zobaczyć jedne z najcenniejszych relikwii – skrwawione koszule, jakie błogosławieni Michał i Zbigniew mieli na sobie w chwili śmierci. Film jest dostępny na płytach DVD, był emitowany w telewizji słowackiej, a 5 maja 2021 r. po raz pierwszy zostanie udostępniony za darmo na kanale promującym kult błogosławionych Męczenników z Pariacoto: www.yotube.com/MichaliZbigniew. Na tym kanale w playliście „Krucjata” będzie można zobaczyć film we wszystkich ośmiu dostępnych wersjach językowych: polskiej, słowackiej, włoskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, angielskiej, rosyjskiej i francuskiej.

Wielu ludzi widzi obecnie paląca potrzebę modlitwy w intencji pokoju na świecie. Inicjatorzy Krucjaty Różańcowej w Obronie przed Terroryzmem zapraszają każdego do podejmowania tego duchowego dzieła za wstawiennictwem błogosławionych Męczenników z Pariacoto. Ci franciszkańscy misjonarze zapewne znali słowa modlitwy pt. „Uwielbienie Boga Najwyższego” ułożonej swojego założyciela, św. Franciszka z Asyżu: Ty jesteś miłością, kochaniem/ Ty jesteś mądrością/ Ty jesteś pokorą/ Ty jesteś cierpliwością (Ps 70, 5)/ Ty jesteś pięknością/ Ty jesteś łaskawością/ Ty jesteś bezpieczeństwem […]/Ty jesteś opiekunem (Ps 30, 5)/ Ty jesteś stróżem i obrońcą naszym…”. Niech te słowa towarzyszą także każdemu z nas, a Męczennicy z Pariacoto wskażą drogę pokoju i dobra. Już dziś zapraszamy do obejrzenia filmu „Krucjata” i podjęcia modlitwy w intencji pokoju oraz w za osoby zagrożone terroryzmem, jakąkolwiek miałby on przyjąć formę.

Anna Dąbrowska

Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

KRUCJATA – KRUCJATA RÓŻAŃCOWA W OBRONIE PRZED TERRORYZMEM (film w wersji polskiej)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda