Home WiadomościZ kraju 5. rocznica beatyfikacji Męczenników z Pariacoto

5. rocznica beatyfikacji Męczenników z Pariacoto

Redakcja

5 grudnia 2015 r. w czasie Mszy Świętej odprawionej o godzinie 10:00 w Chimbote (Peru) zostali wyniesieni na ołtarze trzej misjonarze. Dwaj z nich to franciszkanie zamordowani w peruwiańskim Pariacoto 9 sierpnia 1991 r.: o. Michał Tomaszek, o. Zbigniew Strzałkowski, a także ksiądz diecezjalny, zamordowany 25 sierpnia 1991 r. w okolicach Vinzos (Region Ancash w Peru).

Mszy Świętej beatyfikacyjnej przewodniczył wówczas kard. Angelo Amato. Odczytując dekret beatyfikacyjny oficjalnie dołączył misjonarzy męczenników do grona błogosławionych. W kazaniu powiedział: „Nasi męczennicy mówili językiem miłości. Pochodzili z dalekich krajów i mówili innymi językami. Przybywając do Peru, nauczyli się nowego języka, ale przede wszystkim mówili językiem miłości. Ich apostolstwo i akceptacja męczeństwa były lekcjami miłości. Miłość zwycięża nienawiść i znosi zemstę. Miłość jest prawdziwym świetlistym szlakiem, który przynosi życie, a nie śmierć, rodzi pokój, a nie wojnę, tworzy braterstwo, a nie podziały. […] Męczennicy są prawdziwym skarbem dla diecezji w Chimbote i całego Peru. Udowadniają nam, że miłość zawsze zwycięża zło. Papież Franciszek nazywa ich wiernymi świadkami miłości, sprawiedliwości ewangelicznej aż do oddania życia z miłości do braci. Męczennicy zapraszają nas również do zmierzenia się z naszym męczeństwem codziennego zmęczenia. Oznacza to wierność w rodzinie, ciągłe wybaczanie tym, którzy się nam sprzeciwiają i znieważają, odważne przezwyciężanie trudności, zaangażowanie w dobre wychowanie dzieci, twórcze współdziałanie w tworzeniu dobra wspólnego poprzez naszą pracę, dzielenie się z tymi, którzy cierpią, otwarte i odważne świadectwo naszej wiary bez lęku, nie zważając na ludzkie opinie”.  

Uroczystość odbyła się w atmosferze dziękczynienia i radości, a uczestniczyło w niej ponad 20 000 osób, w tym bardzo wielu kapłanów.

Dziś, w dobie pandemii, z powodu ograniczeń epidemiologicznych nie jest możliwe tak uroczyste świętowanie. W piątą rocznicę beatyfikacji Męczenników z Pariacoto – 5 grudnia 2020 r. w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie o godz. 16.30 zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynna, której będzie przewodniczył o. Dariusz Mazurek OFMConv, Delegat Generalny ds. Animacji Misyjnej.

Czcicieli, przyjaciół bł. Męczenników z Pariacoto zapraszamy do duchowej, modlitewnej łączności w tym dniu i wspólnego dziękowania Panu Bogu za dar beatyfikacji pierwszych polskich misjonarzy męczenników, którzy swoje życie oddali Chrystusowi w Peru.

Anna Dąbrowska


A jak przeżywaliśmy dzień beatyfikacji 5 lat temu? Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto:

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda