Home WiadomościZ kraju 55-lecie Duszpasterstwa Niesłyszących ze Św. Alojzym Orione w Zduńskiej Woli

55-lecie Duszpasterstwa Niesłyszących ze Św. Alojzym Orione w Zduńskiej Woli

Redakcja

22 października 2017 roku w Kaplicy Trójcy Świętej w Domu Misyjnym Księdza Orione w Zduńskiej Woli obchodzono jubileusz 55-lecia Duszpasterstwa Niesłyszących. Uroczystą Mszą Świętą odprawił ks. Władysław Kubiak FDP, ks. Paweł Bednarek FDP oraz ks. Michał Szczypek FDP. Był to czas wspólnej modlitwy, życzeń i podziękowań na Akademii Dziękczynnej oraz budowaniu relacji przez wspólne rozmowy.

Duszpasterstwo Niesłyszących w Zduńskiej Woli działa przy Domu Misyjnym Księży Orionistów. Skupia osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich rodziny, a także grupę wolontariuszy – młodzież, która uczy się języka migowego. W dzisiejszym społeczeństwie istnieje wiele stowarzyszeń,  klubów, związków i innych organizacji o różnym   przekroju. Skupiają   dzieci,   młodzież   i   dorosłych…   Chorych,   niepełnosprawnych, umierających… Bezdomnych, biednych, samotnych… Zgromadzenie   Zakonne   Małe   Dzieło   Boskiej   Opatrzności   –   Księża   Orioniści   powstało,  aby  takim ludziom pomagać i prowadzić ich do Chrystusa, Kościoła i Papieża. To dlatego pragniemy otaczać opieką także ludzi niesłyszących.

Osoby  niesłyszące  często   bywają  niezauważone  w   naszym  społeczeństwie…  Dla  wielu  słyszących spotkania   w   gronie   rodzinnym,   przyjaciół,   znajomych;   spotkania  w   różnych   urzędach,   sklepach; spotkania   z   przypadkowymi   osobami   które   pytają   tylko   o   godzinę,   czy   ulicę   są   oczywiste   –   to codzienność… Dla osób niesłyszących – to praktycznie niemożliwe… Nie mogą porozmawiać z każdym, nawet w   gronie rodzinnym;  nie mogą zapytać  o to, co podstawowe;  nie  mogą tak  łatwo  zrobić zakupów; nie mogą… Pojawia się bariera – brak słuchu i brak języka. Jest to bariera, która ogranicza niesłyszących do wąskiego grona znajomych… którzy znają ich język komunikowania.

Duszpasterstwo   Niesłyszących   w   Zduńskiej   Woli   zostało   założone   przy   Domu   Misyjnym   Księży Orionistów w roku 1962, jako odpowiedź na podstawowe potrzeby życiowe niesłyszących. Pierwszym kapłanem orionistą, który zaczął gromadzić ludzi niesłyszących i słabo słyszących był ks. Jakub Sowa. Kolejni duszpasterze żywo angażowali się w pracę z niesłyszącymi, organizując dla nich katechezy, Msze święte w języku migowym – sami ucząc się stopniowo tego języka. Od samego początku w Duszpasterstwo   Niesłyszących   włączali   się   alumni   Wyższego   Seminarium   Duchownego.   Powoli Duszpasterstwo   zaczęło   budzić   coraz   większe   zainteresowanie.   Wielu   ludzi   młodych   zaczęło przychodzić na spotkania modlitewne i Msze święte. Obecnie jest to młodzież, która uczy się języka migowego, która stanowi silną grupę Wolontariatu.

Za: www.orione.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda