Home WiadomościZ kraju 60-lecie koronacji OCD i odpust w Piotrkowicach

60-lecie koronacji OCD i odpust w Piotrkowicach

Redakcja

W piątek, 8 września br., w sanktuarium w Piotrkowicach odbyła się uroczystość odpustowa Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Sumie odpustowej przewodniczył ks. bp Jan Piotrkowski, ordynariusz kielecki. Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów m. in. o. Paweł Hańczak, Radny Prowincjalny Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych.

Z kilkutysięczną rzeszą wiernych modlili przedstawiciele władz samorządowych starosta kielecki – Michał Godowski, burmistrz Chmielnika – Paweł Wójcik oraz członkowie zarządów i radni.

Wiele grup przybyło pieszo wraz ze swoimi duszpasterzami. Delegacje rolników z okolicznych miejscowości przywiozły dożynkowe wieńce symbolizujące bogactwo plonów.

Bardzo wielu wiernych skorzystało z posługi spowiedzi kilkunastu kapłanów.

Ze stopni ołtarza śpiewała piotrkowicka schola. Doskonale prezentowały się poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, Zakonu Rycerzy Kolumba i grupy rekonstrukcji historycznej im. por. Stanisława Grabdy z Chmielnika. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił ziarno na zasiew, a następnie odbyła się procesja eucharystyczna z udziałem delegacji niosących dożynkowe wieńce, zakończona uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Tegoroczne uroczystości odbywały się w szczególnych okolicznościach. W tym roku przypada dokładnie 60 lat od czasu jak Bp Czesław Kaczmarek więziony i prześladowany przez reżim komunistyczny, w dowód wdzięczności Matce Bożej za ocalenie życia doprowadził do koronacji koronami papieskimi jej cudownej figury, znajdującej się w tutejszym sanktuarium. Uroczystość odbyła się 7 września 1958 r. w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W wydarzeniu uczestniczyło 9 biskupów, ok. 300 kapłanów i ponad sto tysięcy pielgrzymów. Była to pierwsza powojenna koronacja Matki Bożej i pierwsza w historii diecezji kieleckiej.

Tegoroczne uroczystości po raz drugi były sprawowane na nowym ołtarzu polowym. Wcześniejszy, drewniany ołtarz został rozebrany i zastąpiony przez murowany, który stanowi całość z kapliczkami w tzw. Ogrodzie Różańcowym – wg projektu Łukasza i Janusza Wiców z Kielc.

Budowę nowego ołtarza rozpoczęto we wrześniu 2017 roku. Do tej pory dzięki ofiarności parafian i przybywających do Piotrkowic pielgrzymów udało się postawić budynek, zadaszyć go, wstawić okna i drzwi, doprowadzono prąd i wykonano instalację elektryczną. Zostały zamontowane barierki dookoła ołtarza i pojawił się kamienny chodnik prowadzący do ołtarza. Nawieziono ziemi, wyrównano teren w otoczeniu ołtarza. Wykonana została podłoga, wyłożone kamieniem dwie kolumny i dwa pasy na tylnej ścianie ołtarza. Do zrobienia pozostaje jeszcze kupienie i założenie nagłośnienia, wykończenie dwóch pomieszczeniach za ołtarzem i zrobienie zadaszenia nad wejściem do piwnicy.

Ołtarz powstaje dzięki środkom finansowym otrzymanym od dobroczyńców. Ofiary na ten cel można wpłacać na konto 20 1240 1372 1111 0000 1249 6336. Wszystkim dobroczyńcom składamy z serca płynące Bóg zapłać i polecamy ich wstawiennictwu Matki Bożej, naszej Pani Loretańskiej.

Za: www.loreto.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda